Dünya

Zelenski, Belçika parlamentosunda konuştu: Barış elmastan daha değerli

Zelenski, Belçika parlamentosunda konuştu: Barış elmastan daha değerli
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Rusya elmaslarının en değerlileri Anvers’te satılıyor; Rus gemilerinin bu limandaki gelirleri de büyük”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Belçika parlamentosunda konuştu. Zelenski, “Rusya elmaslarının en değerlileri Anvers’te satılıyor. Rus gemilerinin bu limandaki gelirleri de büyük. Barış elmastan daha değerlidir’’ dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Avrupa ülkelerinin parlamentolarına hitap etmeye devam ediyor. Belçika parlamentosunda düzenlenen özel oturumda konuşan Zelenskiy, Belçika’ya verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Zelenski Ukrayna’nın hava sahasının uçuşa kapatılmasını ve ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyesi yapılmasını istedi.

“Ukraynalı savaşçılar Avrupa’nın güvenliği için de savaşıyorlar”

Belçika meclisine hitaben yaptığı konuşmada Rusya ile Belçika arasındaki Elmas ticaretine vurgu yapan Zelenski, ‘’Ukraynalı savaşçılar Avrupa’nın güvenliği için de savaşıyorlar. Avrupa’yı bölmek isteyen bir tiranlıkla savaşıyoruz. Önemli özgürlükleri yıkmak isteyenlerle. Rusya elmaslarının en değerlileri Anvers’te satılıyor. Rus gemilerinin Bu limandaki gelirleri de büyük. Barış elmastan daha değerlidir’’ ifadelerini kullandı.

Belçikalı milletvekillerinin ayakta alkışladığı Zelenski’nin taleplerine diplomatik bir dille cevap veren Başbakan Alexander De Croo“Ukrayna hava sahasını kapatmak demek uçan Rus uçaklarını vurmak demek olacak. Bu durumda Avrupa toptan bir savaşa girmiş olur ve yıkım çok daha büyür’’ şeklinde konuştu.

Oturumdan sonra basına konuşan Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes Belçika’nın Ukrayna’ya daha fazla silah göndereceğini ve desteğinin devam edeceğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL