Sağlık

“Stanford Binet Zeka Testi”

“Stanford Binet Zeka Testi”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Stanford Binet Zeka Testi, üstün yetenekli ve zihinsel engel taşıyan çocukların saptanması için kullanılan bir zeka testidir.

Stanford Binet, resmileşmiş ilk zeka testi olma özelliğini taşımaktadır. Alfred Binet ve Theodore Simon tarafından hazırlanmıştır. Yüzyıldan beridir dünya genelinde uygulanan bu test evrensel ve objektiftir.

2 ile 16 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bu testte her ayı temsilen cevaplanması gereken yönergeler bulunur ve verilen cevaplara göre çocuğun ay hesabı üzerinden zeka yaşı bulunur. Zeka yaşının takvim yaşına oranı ise bize IQ seviyesini verir. Ayrıca Stanford Binet Zeka Testi birçok konuda bize yüzdelik değer vermekte ve çocukların özelliklerini saptamada fikir sahibi olmamızı sağlar. Bu özellikler; dil, kavramsal düşünme, bellek, akıl yürütme, görsel motor yetenekler, sosyal anlayış ve aritmetik muhakemedir.

Stanford Binet Zeka Testine göre testin ortalama puanı 100 dür. 100 ün üzerinde ve altında kalan değerler normalden zihinsel performans anlamında farklılık göstermeye başlayan bireylerdir.

Stanford Binet Zeka Testinin IQ puanlaması şöyledir;

130 Puan ve üstü: Üstün Zeka

120 – 129: Parlak Zeka

110 – 119: Yüksek Normal

90 – 109: Normal Zeka

80 – 89: Düşük Normal

70 – 79: Sınır Zeka

69 Puan ve Aşağısı: Zekâ Geriliği

Stanford-Binet Zekâ Ölçekleri, Stanford Üniversitesi’nde bir psikolog olan Lewis M. Terman tarafından orijinal Binet-Simon Ölçeğinden revize edilip bireysel olarak uygulanan bir zekâ testidir. Stanford-Binet Zekâ Ölçeği günümüzde beşinci baskısında (SB5) ve 2003 yılında yayımlanmıştır. Küçük çocuklarda gelişimsel veya zihinsel bozuklukları teşhis etmek için kullanılan bilişsel yetenek ve zekâ testidir. Beş ağırlıklı faktörü ölçen test hem sözel hem de sözel olmayan alt testlerden oluşur. Test edilen beş faktör arasında: bilgi, niceliksel muhakeme, görsel-uzamsal işlem, işler bellek ve akışkan muhakeme yer almaktadır. SB5’te iki yarı test güvenilirliği, standart ölçüm hatası, test bilgi eğrilerinin çizilmesi, test-tekrar test stabilitesi ve puanlayıcılar arası anlaşma dahil olmak üzere birçok güvenilirlik testi yapılmıştır. Ortalama olarak, bu ölçek için IQ puanlarının zaman içerisinde oldukça istikrarlı olduğu saptanmıştır.

Test güvenilir ve geçerlidir. Bu test çocuğun potansiyelini keşfetmede en önemli bilimsel verilerden biridir. Çocuklarımızı kesfedelim. Balıklara uçmayı öğretmeye çalışmak, kuşları yüzmeye zorlamak bilinçsiz yapılan süreçlerdir; emekler boşa gider. Çocukları geleceğe hazırlar iken ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hareket edersek hem çocuklar daha başarılı olur hem de siz daha rahat bir süreç izlersiniz.

Psk. Dan. Barış GÜÇLÜ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL