Kripto Para NFT FANZİN

YENİ TREND: NFT DENEYİMİ

YENİ TREND: NFT DENEYİMİ
Gökkuşağı Köşesi Banner

NFT Fanzin

“Dünyaya NFT ile bakmak…”

Değerli Okurlarım,

Son bir kaç yıldır Müşteri Deneyimi Yönetimi kavramı iş dünyasında kullanılmaya başladı. Deneyim sözcüğü pazarlamanın yeni jargonu halini aldı. İş dünyasında bu kavrama ilgi başlayınca doğal olarak siyasetten sanata her alanda kullanılır oldu. Vatandaş deneyimi, şehircilik deneyimi, devlet deneyimi ve sanat deneyimi… Anlatılmak istenen, tüketim odaklı bir hizmet yerine insan odaklı bir hizmet… İnsan odaklı deyince de kavram sahası genişliyor.

İnsanın içsel deneyimini merkeze alan bu kavramın en temel özelliği hedef kitlesine parayla satın alınamayacak bir anı yaşatmak…

Bu kavramdan NFT de nasibini alıyor.

Sanatçı Devrim Erbil‘in ilk NFT’si buna çok iyi bir örnek.  Devrim Erbil’in Londra’yı çizdiği ilk eseri bir müzayedede NFT olarak satışa çıktı. Şimdiden çok ilgi gördü. Bu NFT’yi satın alan kişi Devrim Erbil ile yemek yeme şansı da yakalayacak. İşte bunun adı Deneyim.

Benzerini usta komedyen Cem Yılmaz da yapmıştı. NFTlerini satın alan kişiler oyunlarına davetiye de kazanmış oluyor.

Yine Halloween Gecesi SOHO HOUSE ISTANBUL’da Beyaz Yaka Yapım tarafından düzenlenen etkinliğin öncelikli davetiyesi NFT olarak satışa sunuldu. Bu NFT’yi satın alanlar Beyaz Yaka Yapım’ın bir etkinliğine davet ediliyor.

Bu benzeri NFT Deneyimleri önümüzdeki günlerde daha çok ilgi göreceğe benziyor.

NFT ‘nin dijital bir müzeye dönüştüğü aşikar, ama aynı zamanda birer deneyim pazarlarına da dönüşeceğini düşünüyorum.

NFT Deneyiminin Cazibesi:

İnsanlara hem yatırım hem bilgi kaynağı hem de eğlence imkanı tanayan NFT pazarında deneyim kavramının gücü, özgür ve açık bir dünya tasarımı kuruyor olmasında yatıyor.

Tabii şu an büyük bir kitle neler olup bittiğinden haberdar değil. NFT’yi hala geçici bir heves, boş bir uğraş olarak görenler çoğunlukta, ancak kurumlar ve firmalar için böyle olmadığı açık. Çok yakında büyük kuruluşların bünyelerinde NFT Departmanı adı altında bölümler açılacak. Yepyeni unvanlara hazırlıklı olun: NFT Manager gibi…

Bu da yeni bir iş sahasını ortaya çıkaracak gibi: NFT Danışmanlık, NFT Kuratörlük, NFT Account Manager, aklıma düşenlerden bazıları… Mantıklı ve heyecanlı… Bir diğer heyecanlı konu da herkesin bir NFT ‘sinin olabileceği düşüncesi. Kısa süre sonra gençlerin birbirlerine, iş arayanların firmalara CV yerine NFT marketlerini göndermeleri mümkün. Çünkü NFT üretmek ve yönetmek demek, multidisiplinler ve pazarlar arası düşünebilmek, planlama yapmak ve aksiyon alabilmek demek. İçinde estetik beğeni, üretkenlik, dürüstlük, ekonomi bilgisi gibi pek çok parametreyi barındırıyor.

NFT’ye girerek aslında yeni bir dünyaya adım atıyorsunuz. Gerçek bir challenge…

Bu haftalık bu kadar.

Kendinize iyi bakın.

Yorumlarınızı, sorularınızı yazın, yanıtlamaya çalışayım, sonraki yazılarımda da değerlendireyim. Teşekkür ederim.

Gününüz güzel ve ilginç geçsin.

Kaan Demirdöven

NFT Host Manager https://mintable.app/u/nfthouse2
www.instagram.com/nfthouse2
www.twitter.com/kaindede
www.kaandemirdoven.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL