Yaşam

Yeni keşfedilen kurbağa türüne iklim aktivisti Greta Thunberg’in adı verildi

Yeni keşfedilen kurbağa türüne iklim aktivisti Greta Thunberg’in adı verildi
Gökkuşağı Köşesi Banner

Kurbağa, büyük siyah gözleriyle dikkat çekiyor

Panama’da keşfedilen yeni bir yağmur kurbağası türüne genç iklim aktivisti Greta Thunberg‘in ismi verildi. ‘Pristimantis gretathunbergae’ adı verilen kurbağa, büyük siyah gözleriyle dikkat çekiyor.

Çevre kuruluşu Rainforest Trust, Panama ormanında keşfedilen yeni bir yağmur kurbağası türüne İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg‘in adını verdi.

İlk olarak 2012’de keşfedilen ve daha önce kategorize edilmiş olan kurbağanın, Pristimantis ailesinin bir parçası olduğu düşünülüyordu. Ancak son DNA analizine göre kurbağanın yeni bir tür olduğu doğrulandı.

Tropik amfibiyenin bu yeni örneği, Darién eyaletinde bulunan özel bir koruma alanı olan Cerro Chucantí’de Panama’dan uluslararası bir biyolog ekibi tarafından keşfedildi.

“Greta, dünyadaki her canlı türünün geleceğinin şu anda yaptıklarımıza bağlı olduğunu bize hatırlatıyor”

Araştırmacı Abel Batista liderliğindeki ekip, 12 yeni tür buldukları ve 8 bilimsel makale yayınladıkları Panama’da son 10 yıldır çalışma yürüttüklerini kaydetti. Thunberg’in adını alan kurbağanın da Doğu Panama’daki Cerro Chucantí rezervinde bulunan bulut ormanında bulunduğu belirtildi.

Rainforest Trust tarafından düzenlenen müzayedede kurbağaya iklim aktivisti Thunberg’in adının verilmesi kararı alındı. Böylelikle yeni türün adı ‘Pristimantis gretathunbergae‘ oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL