Genel

“YAZIKLAR OLSUN İBB!”

“YAZIKLAR OLSUN İBB!”

“Sizin insana saygınız bu mudur? İstanbul Büyükşehir Belediyesi” 

Bu yazıyı yazdığıma hiç pişman olmayacağım!

19 Mayıs 2022 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gecesi 

Saat: 00.02

Olay: Sokakta beton üzerinde yatan, üşümemek için üzerine karton örten, takriben 60 yaşlarında görünen evsiz bir erkek vatandaş. (Evsiz diyorum çünkü yaklaşık 1 haftadır semtimiz sokaklarında yatıp kalkıyor.) 

Evimize dönerken, bir kaç gündür sokakta yattığını gördüğümüz ve her seferinde elimizden geldiğince yardım ettiğimiz bu beyefendiyi Maltepe ilçesine bağlı Altıntepe mahallesi, Marmaray alt geçidinde beton üzerinde yatarken gördük. Önceleri üzerinde yatmak için kullandığı bir karton parçasını havanın birden buz gibi olmasıyla, üşümemek için üzerine aldığını fark ettik. Bir yandan yağmurdan ıslanmış titrerken, bir yandan da beyefendinin içinde olduğu durum için ne yapabiliriz diye düşündük. Eve koştuk… Maksadımız bir battaniye, belki de bir çorba yapıp kendisine götürmekti, ama o an olayı istişare edince “Dur” dedik, “Biz nereye kadar destek olabiliriz? Kesin çözüm bulmalı ve yetkililere haber vermeliyiz”. Konuyu benim ele almama karar verdik. Gerekli olduğuna ve çözüm sunabileceklerine inandığım birimlerle iletişim kurmak için harekete geçtim bir an evvel.

İlk olarak aradığım birim İBB (153) Beyaz Masa oldu. Bir beyefendi çıktı karşıma, isminin Uğur olduğunu söyledi ve kendince bir takım sorularla derdimi anlamaya çalıştı. Ben de sakince konuyu izah etmeye çalıştım. Tabii izah etmeye çalıştım ama sürekli sözüm kesildi.

Yok “Sokaktaki kişinin TC kimlik numarası nedir?” 

Yok “Kişinin rızası var mı? Rızası olmadan müdahale edemeyiz” 

Yok “Kişi daha önce bizde kaldıysa, taşkınlık çıkardıysa atılmıştır”

Anlayacağınız sürekli bir takım bahaneler…

Yahu diyorum, kardeşim;

“Ben bir vatandaş olarak bunları nereden bilebilirim? Yolla bir zabıta tespitini yapsın, tutanağını tutsun.” 

“Hayır” diyor…

– “Hayır! Bu tespitleri sizin yapıp kişinin yanından bizi aramanız gerekiyor.” 

Anlamaya çalışıyorum bu saçmalıkları ama anlayamıyorum. “Biz nasıl sokaktaki vatandaşa yardım edemeyiz?” diyerek telefonu daha fazla sinir harbi yaşamamak adına kapatıyorum.

Sonrasında 153’ten bir geri arama geliyor ve bir anda olmaması, bana yansıtılmaması gereken kurumlar arası iletişime itiliyorum.

Karşıdaki yine aynı ses;

– “Merhaba ben Uğur. Kurumumuz olan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sokakta kalan vatandaşlarla ilgili yükümlülüğü 15 Mayıs 2022 tarihinde son bulmuştur. Lütfen Alo 183 numaralı telefona talebinizi iletiniz.”

Aman ne marifet!

Yahu arkadaş, sen bu ülkenin en kalabalık birinci sıradaki, Avrupa’nınsa en önemli üç büyük metropol kentinden birinin belediyesisin. Kendine gel İBB? Sen nasıl sokaktaki vatandaşa destek için yükümlülük süresi gözetirsin?

Neyse… Ve konu İBB yetkilisinin yönlendirdiği gibi devam ediyor.

İkinci aradığım kurum 183 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Saat: 00.08

– “Alo Merhaba ben …. (Önceki görüşmeye olan sinirimden ismi algılayamadım) size nasıl yardımcı olabilirim?

Durumu yine aynı şekilde anlattım ve anlatırken de anında çözüm geleceğini hissettim bir yandan. Hatta işin garibi sözüm hiç kesilmedi. Karşımdaki beyefendi gayet kibar bir üslupla hemen polis ekiplerinin yönelendirileceğini ve evsiz vatandaşın bir polis birimine aktarılacağını, gerekirse tıbbi müdahale yapılacağını bildirdi ve yanı sıra da ’18 yaş üzeri ve 60 yaş altına bir müdahale gerçekleştiremeyeceklerini’ belirtti.

Ben de buna istinaden;

“Siz kişiye yardımcı olamazsanız dahi bize bildirin, biz çorba, battaniye, yatak ne gerekiyorsa destek olalım” dedim ve gelen yanıt şu oldu:

– “Tabiki beyefendi… Ama buna gerek kalacağını zannetmiyorum. Yaş sınırımıza uymasa dahi biz zaruri ihtiyaçlarını mutlaka karşılarız”. 

Şimdi soruyorum sana İBB: “Bu yaptığın hangi millete, hangi dine ve hangi kitaba sığar? Bu nasıl halkına sahip çıkmaktır? Kardeşim sizin sloganınız “16 Milyon İçin Çalışıyoruz” değil miydi? Siz sokaklarda, bu soğukta insanlar yatarken, hangi ’16 Milyondan’ bahsediyorsunuz? Siz seçimlere bu kafayla mı hazırlanıyorsunuz? Ben bir Alevi bireyi olarak açık konuşuyorum: Size asla ve asla, ne kendim oy veririm, ne de akrabalarım ve çevreme verdiririm.”

YAZIKLAR OLSUN BE!

Sercan BİLİR 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL