Köşe Yazıları

YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK – 4

YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK – 4
Gökkuşağı Köşesi Banner

Güzel coğrafya Bartında yaşanan bu inanılmaz bürokratik, hukuki ve kitlesel mücadeleye devam edelim.

Şimdi bakalım halkın açtığı bu davalara ne olmuş?

Danıştay 6. Daire 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliğinin yürütmesini 2019 da durduruyor.

2020 yılında Ankara İdare Mahkemesi 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliğini, Zonguldak İdare Mahkemesi de 1/1000 ve 1/5000 ölçekli planlarda yapılan değişiklikleri iptal ediyor.

Danıştay 6. Dairesi 2021 yılında ise yürütmeyi durdurma kararı verdiği davada değişikliği tamamen iptal ediyor.

Platformun açmış olduğu bir dava daha var o da şirketin almış olduğu elektrik üretim lisansının iptali davası. Bu dava devam ediyor.

Yani bir nevi halk mücadelesini hukuken kazanıyor.

Şirket, termik santral çabalarının boşa çıkması ve sözleşmesinin bitmesine 3 yıl kalmasına rağmen kömür çıkarmaya yöneliyor sözde ve kömüre çıkarmaya odaklanmış gibi Çinli bir girişim grubuyla anlaşmaya çalışıyor.

Bu arada Bartın Platformu, firmanın görüştüğü Çinli şirkete ve muhtemel girişimci şirketlere termikçi şirketin güvenilirliği üzerinden tüm bu süreci anlatan bir mektup yazıyor ve uyarıyor. Bu mektupları platform adına, aynı zamanda platform sözcüsü olan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır gönderiyor.

Fakat şirket ise bunu Türkiye’nin gelişmesini engelliyormuş, kömür çıkarmasına karşı geliyormuş gibi lanse ederek bir kampanya başlatıyor ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a ve Amasra Belediyesine 1 milyon liralık tazminat davası açıyor. Bununla da yetinmeyip İç İşleri Bakanlığına Türkiyeyi kötülediği gerekçesi ile şikayet ediyor. Yüce devletimiz de 16 yıldır mücadele eden halkın itirazlarına göstermediği hassasiyeti bu şikayette göstererek belediye hakkında inceleme başlatıyor.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde görülen duruşma öncesi ve benimde desteklemek amacıyla katıldığım Çağlayan adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a destek amacıyla toplanan vatandaşlar “Bizlerden 1 milyon Türk Lirası talep edilen bu davanın asıl amacı; Bartın-Amasra halkının geçtiğimiz süreçte hukuki zaferle sonuçlanan termiksiz yaşam mücadelesini cezalandırmak ve mücadele edenleri sindirmektir. Belediye Başkanımız Recai Çakır’ın yanındayız ve mücadelemiz sürecek” diyerek desteklerini ve mücadeledeki kararlığını belirtiyor.

Duruşmaya ise Başkan Recai Çakır’ın sözleri damga vuruyor. “Türk ulusunu aşağılamam mümkün değildir. Ben işçi haklarını yok sayan ve turizmle öne çıkan ilçemizi kirletecek bir hukuksuz yatırıma karşı çıktım.” Dava ileri bir tarihe ertelendi.

“Bartın halkı ve Bartın Platformu diyor ki:

“16 yıldır 1 kürek kömür çıkarmamışsınız, çıkarmayacağınızı da biliyoruz. Çıkaracaksanız bile Çin’den işçi getirerek yahut taşeron işçilerle çalıştırarak, yapmaya çalıştığını biliyoruz. Çalışan işçilerin haklarını vermediğinizi, sömürdüğünüzü de biliyoruz. Burada zaten Türkiye Taş Kömürü İşletmesi var. Çıkaracaksa TTK orada yıllardır kömür çıkarıyor, o çıkarmaya devam edecektir. Sen artık Bartından git.”

Son söz olarak şu cümle ne kadar da güzel olur değil mi?

Her mücadele eden kazanamayabilir ama her kazanan mücadele ederek kazanmıştır.

Buradan yaşamı savunanlara bin selam olsun.

Ergin BOZKURT

Yaşam Hakkını Savunmak – 1
Yaşam Hakkını Savunmak – 2
Yaşam Hakkını Savunmak – 3

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL