Köşe Yazıları

YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK -3

YAŞAM HAKKINI SAVUNMAK -3
Gökkuşağı Köşesi Banner

Değerli okurlar, azimli Bartın Halkının ve Bartın Platformunun yaşam hakkını savunma mücadelesini anlatmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

2013 yılında şirket projenin ismini (Hema) değiştirerek tekrar ÇED başvurusu yapıyor. Yine merkezden ve köylerden halkın büyük katılımı ve tepkisi sonucu, Şubat ayının soğuğunda Tarlaağzı köyünün eski ilkokulunda planladıkları halkın bilgilendirilmesi toplantısı halkın tepkisi sebebiyle yapılamıyor. Bu toplantının yapılamamasında köylü kadınların tencere tavalar çalarak okulun kapısında bir duvar oluşturmasını atlamamak gerek. Daha önceki ÇED toplantısı büyük bir salonda organize edilirken toplantının bu kez köy ilkokulunda planlanması da gözlerden kaçmıyor elbette.

Ankara’da yapılan kapsam belirleme toplantısında ise firma 2010 da iptal edilen yer ile aynı koordinatlarda olmasına karşın “Hayır burası farklı bir yer,” diyerek ÇED sürecini devam ettiriyorlar. Eylül 2013 te yapılan inceleme değerlendirme toplantısında yine aynı şekilde çevre düzeni planına uygun olmadığı için durduruluyor süreç. Firma ilk ÇED sürecinin başlatılmasından cesaret alarak Hema Termik Santrali projesinin hemen yanında Batı Karadeniz Termik Santrali adıyla yine 1320 MW lık başka bir termik santral başvurusunda daha bulunuyor. Şirket isimleri değişse de patron aynı patron. Bakanlık, Batı Karadeniz Termik Santrali projesini, 2010 yılındaki uygun bulunmayan proje ile aynı yerde diyerek reddediyor. Fakat devletin aynı kurumu, aynı holdinge bağlı iki şirketin aynı bölgede yapmak istediği termik santralin birisini reddederken birisine yol veriyor. Burada ciddi bir vurdumduymazlık ve körlükten bahsetmek ise kaçınılmaz oluyor.

Bakanlığın Hema termik santral sürecini iptal etmesi gerekirken, süreci devam ettirmesi nedeniyle, 2014 Haziran ayında halk büyük bir kitlesel eylemle, iş yerlerinin kepenklerini kapatarak, (Amasra ilçesinde açık iş yeri dahi kalmıyor) Bartın merkezden Amasra Gömü köyüne kadar büyük bir insan zinciri oluşturarak bir protesto düzenleniyor. Bu tepkiye rağmen bakanlık ve şirket çed sürecini geçirerek raporu askıya çıkarıyorlar. 10 günlük itiraz süreci olan bu rapor için platform kapı kapı, köy köy, dükkan dükkan dolaşarak 18 farklı içerikte dilekçeler hazırlayarak kurumsal bireysel olarak itiraz başvuruları yapılmasını sağlıyor. Fakat buradaki en önemli detay ise tam 43 bin ayrı dilekçe ile (bu belki de dünyada tek örnek olabilir) itiraz edilmiş olması. (NOT: Kanal İstanbul projesi için 100 bin civarında bir itiraz dilekçesi verilmişti. 16 milyonluk bir metropol ve iki yüz bin nüfuslu küçük şehir kıyaslandığında 43 bin dilekçe çok büyük bir sayıdır.)

Normal şartlarda iki yüz bin civarında nüfusu olan bir ilden bir projeye 43 bin resmi itiraz dilekçesi geliyorsa o proje kesinlikle iptal edilmesi gerekirken bakanlık bunu seçim kaygısı ile rafa kaldırmayı tercih ediyor.

Fakat 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ki OHAL sürecinde ise (halkın eylem vs yapamayacağı düşünülerek fırsattan istifade) dosya raftan indiriliyor. Dönemin bakanı ise Hattat’ın hemşehrisi Mehmet Özhaseki. Hemşehrilik lobisi çalışıyor ve ÇED raporu olumlu sonuçlanıyor. Bunu takip eden 1 ay içerisinde ÇED Raporu Çevre Düzeni Planına aykırı olduğu için kabul edilmemesi gerekirken, önce rapor kabul ediliyor ve bu rapora dayanarak 1/100000 lik ve 1/25000 lik Çevre Düzeni Planları değiştiriliyor ve planlara termik santrali işliyorlar.

Fakat Platform bunun üzerine canla başla çalışarak, OHAL döneminde değiştirilen Çevre Düzeni Planlarındaki değişikliklerin iptali için 2002 davacı ile davaların açılmasını ve 10 bin ayrı itiraz dilekçesi verilmesini sağlıyor. Bu arada Zonguldak İdare Mahkemesi ÇED Olumlu Raporunun iptali için davayı reddediyor. Fakat Danıştay 14. Dairesi Zonguldak İdare Mahkemesinin bu kararını hem liman ve hem termik santral için ÇED sürecini geri dönülemez şekilde iptal ediyor.

Termik santralin bu bölgede yapılamayacağına ilişkin bütün bu hukuksal kararlara ve halkın itirazlarına rağmen bıkmayan şirket ısrarla 2019 yılında yeni bir ÇED başvurusu yapıyor. İsimsiz bir termik santral projesinin ÇED süreci ise yine büyük tepki ve mücadeleler sonucu 4 Şubat 2021 de durduruluyor. Ve halk yine derin bir nefes alıyor.

Biz de burada yine bir es vererek yazımızı noktalıyoruz. Zira mücadele devam ediyor.

Ergin BOZKURT

(Devamı gelecek) 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL