Köşe Yazıları

YARALAR VE ÇİÇEKLER

YARALAR VE ÇİÇEKLER
Gökkuşağı Köşesi Banner

Yaraların da son kullanma tarihleri var. Tıpkı yaşantılarından hiçbir şey anlamayanların kendinden emin ön yargıları gibi merhale merhale dağılırlar önce tene. Renkleri soluklaşır ama etki alanları büyür. Bu ilkin korkutur insanı. Sonrasında genişleyen her haresi de silikleşir zaman için de. Yaranın yok olacağı o son gün geldiğinde sen de yarayı hatırlamazsın zaten. Yara görevini tamamlamış ve seni dönüştürmüştür. Tıpkı ön yargılara çarpa çarpa yolunun yönünü değiştirip, bambaşka hikayelere yelken açman gibi.

Kaval kemiğimin üstündeki yaramdan öğrendim bunu. Son kullanma tarihinin yakınlaştığını fısıldadı önce bana. Sonra da bu küçük sırrı salıkladı sol kulağımdan. İlk kez bir yaramla arkadaş olmayı seçmiştim. Diğerlerini hep yok saydım. Yok saydıklarım hala cerahatli ama bu yara soluklaştı bolca.

Yaraları arkadaş belleyince bir gün nihayete ermek için hayatına giren arkadaşlar gibi oluyorlar. Tekamüle eriyorlar ve ufukta silikleşiyorlar.

Diğerleri ile de sohbet edeceğim sanırım. Ama sakin yaşıyorum artık. Acelem yok. Çünkü sadece yaralarımdan ibaret değilim.

Bahçemde çiçeklerim var.

Sokağımda kedilerim.

Yeni öğrendiğim oyunlar var.

Ezberlediğim şarkılarım.

Bir de şu yeni dans figürü.

Ha bir de insanlar.

Daha öncekilerden çok daha değişikler.

Ve hatta bazılarını yıllardır tanımama rağmen değişmişler.

Bu çok heyecan verici!

Bunlardan arta kalan zamanlarımda kitap listemdeki kitaplarımı okuduğum gibi zarif ve aceleci davranmadan arkadaş olacağım eski yaralarımla da. Kaval kemiğimin üstündeki yaramdan öğrendim bunu da.

Ah!

Yaram?

Neredesin?

Ne yapacaktım ben bugün?

Heh!

Çiçeklerimi sulama zamanım geldi.

Bir de kedileri besleyecektim sahi.

Bir dışarı çıkayım ben.

Aaa!

Merhaba dostum;

Uzun zaman olmuştu.

Serhat Emin ALACALI

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL