Köşe Yazıları

VURALIM ABALIYA

VURALIM ABALIYA
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bizim gibi olmayan, bizden farklı düşünen insanları ötekileştirmeyle başladığımız yolculuğumuza, onlara “hain” damgası vurarak devam ediyoruz. Haliyle bu yolculuğumuzda aramıza katılan yeni neslin bazı bireyleri ihaneti direkt “farklı düşünme” olarak benimsiyor ve de uyguluyor. Bir adım sonrası “vurun abalıya” aşamasıdır ki, haklıya-haksıza değil güçlüye-güçsüze endeksli bir kavgadır bu.

Hukuk mu?

Kısmetse bir sonraki celsede!

Ülkede gündemi takip etmek zor: ekonomi, hukuk, insan hakları, öldürülen kadınlar, evlendirilen çocuklar, umudunu kaybetmiş bir gençlik… Bunca aşılması güç sorun arasında geçenlerde küçük bir çocuğun, bir siyasi parti liderini, alabildiğine rahat bir tavırla hainlikle yaftalaması sonrası yaşananları takip etmişsinizdir. Herkes olayın bir ucundan tutup fikir geliştirebilir elbet: bilerek isteyerek mi yapıldı, neden kimse engel olmadı, olay sonrası neden müdahale edilmedi vs. ancak kendi adıma bu yaşta bir çocuğun bu kadar büyük kelimeler kullanıyor olması en vahim kısım. Nasıl bir ortamda, hangi düşüncenin tesiriyle bu hale geldi, aile mi televizyon kanallarımı bu algıyı geliştirdi küçücük çocuğun kafasında, bu şekilde büyüyen bir çocuğun sonraki yıllarda yaşaması/yaşatması muhtemel olaylar nelerdir? Sanırım toplumsal bir iyileşme talep eden insanların da bu konuyla ilgili geliştirdikleri hassasiyet aynıdır. İşin en kolayı birilerini suçlamak da asıl bizi ilgilendiren çözüm değil midir?

Siz bu konu üzerine düşünürken bir hafta içerisinde ülkemizde ve dünyada olan bazı olayları da alt alta sıralayıp umutsuzluğunuzu körüklemek isterim doğrusu, çünkü önceki yazımda da belirttiğim üzere: rahat rahat içinizi karartabilirsiniz.

*Erzurum’da bir engelli derneğinde fuhuş yapıldığı bilgisinin alınması üzerine dernek teknik ve fiziki takibe alınıyor ve fuhuş yapıldığı tespit edilerek polis baskını yapılıyor.

*Yunanistan tarafından geri itilen göçmenlerden, donarak ölenlerin sayısı 19’a yükseldi.

*Açıklanan TÜİK verilerine göre enflasyonda, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 11,10, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,69 artış gerçekleşti.

*Covid-19 vaka sayıları 100.000 sınırına dayandı.

*Elektrik, doğalgaz, benzin zamları.

Bu birkaç maddenin, bu hafta hepimize yeterli olacağını ve mis gibi içimizin kararacağını belirterek iyi pazarlar diliyorum, mümkün olduğunca…

CEM

Okuyun;
*George Orwel-Hayvan Çiftliği
*Orhan Veli-Ayrılış (Şiir)
*Esra Ergün Röportajı-Gülcan Pandora (Etken Medya)
Dinleyin;
*Adam Holt-The And
*Jonathan Roy-Beautiful Day
*Yaşar Kurt-Hadi Baba Gene Yap
İzleyin;
*What İf (Dizi)
*Annem (Film)
*All Of Us Are Dead (Dizi)(Vaktiniz Bolsa)

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL