Genel Sağlık Yaşam

VEGAN PANCAKE (PANKEK)

VEGAN PANCAKE (PANKEK)
Gökkuşağı Köşesi Banner

“A-aaa, vegan mısın? Aç kalıyorsun yani?”

Bir vegansanız şayet, yani hayvansal gıda tüketmiyor iseniz insanlar sizin için ilk başta çok üzülürler. Başlangıçtaki cümle çok yerinde bir cümle anlayacağınız. Fakat olayın içinde olup da ciddi bir araştırmayla tüketebileceğiniz bitkisel yiyecekler nelerdir bunları kolaylıkla öğrenebilir ve başkalarının hakkınızda düşündüğü gibi aç falan kalmazsınız.

Ben vegan değilim aslına bakarsınız ve hayvansal gıdalarla da aram iyidir, sakatatlar dahil… (Bunu utanarak ve sıkılarak belirttiğimi söyleyebilirim. Öncesinde böyle bir hassasiyetim yoktu açıkçası, son zamanlarda gelişen bir duygu bu.) Kızım vejetaryen ve bizde yaşamaya başlayan ponçik arkadaşı da vegan olduğu için bir anne olarak haliyle “Onlar ne yemeli, nasıl beslenmeli, çeşit olarak ne yapabilirim?” gibi gibi düşüncelere bürünmüş buluyorum kendimi sıkça. Bu alternatif  bulma düşüncesi pankek içinde gerçekleşti ve tamamen bitkisel içeriğe sahip olan pankek yine kahvaltılarımızın gözdesi oldu bu durumda.  Evde kahvaltı için çok sık yapıyor ve tüketmekten de çok fazla keyif alıyoruz. Tabii daha öncesinde içeriğinde süt, yumurta vs kullandığımız pankeki, tamamen bitkisel ürünlerle ve hangi malzemelerle yapıyoruz şu an onun detaylarını paylaşmak istedim sizinle.

2 Çeşit tarif vereceğim aşağıda, biri sebzeli, diğeri tarçınlı ve kakaolu olacak. Hoş bu tarifleri bilmeyen yoktur belki fakat yine de yazmak istedim çünkü altı üstü pankek yani, ne kadar zor olabilir ki? Birçok sitede sanki atomu parçalamayı öğretiyorlar gibi detaylar, detaylar, detaylar verilmiş. En pratik haliyle anlatmayı uygun buldum ve geçtim klavyenin başına. Kim bilir belki birilerinin işine yarar.

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra, mikserle çırparak yanmaz tavada arkalı önlü pişirmek kalıyor geriye sadece. Sebzeli pankek hamurunun içine dilerseniz baharatlar ekleyebilir, kendinize özgü tatlar yaratabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim tariflerden hangisini yapacak olmanız tamamıyla damak zevkinize kalmış.

Şimdiden herkese afiyet olsun.

Gülcan PANDORA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL