Köşe Yazıları

VEDA MAKAMI

VEDA MAKAMI
Gökkuşağı Köşesi Banner

– “Hikayeler kaptan, insanı her zaman mutlu etmiyor. Ben mesala hiç bir hikayenin gerçek kahramanı olamadım. Ne zaman bir hikayeye inansam, en olmadık yerinde hep yarım kaldım.

Geçen gün babamı gördüm dar koridorları olan soğuk bir odada, benim çocuğum olmuştu. İnsanın babası çocuğu olur mu kaptan? Oluyormuş işte… İnsan sona doğru yaklaşınca bebekleşir ya hani, en çok da bu koyuyor be kaptan, ilk kahramanımızı görmek öyle.

Ben mesala: şiir yazmayı babamdan, adab-ı muaşeret kurallarını Mustafa hocamdan, şiir okumayı annemden ve yazmayı bırakmamayı Filiz hocamdan öğrendim. Kalemim kötü değil mi? Kötü… Ama kötü de olsa benim elimde, benim derdimi, benim kelimelerimle anlatıyor. Neyse ki bu başka zamanın konusu kaptan, çünkü asıl konu insanlık. Hiç bir çocuk, baba ve annesini bebekleşirken görmemeli, soğuk koridorlarda çaresizce beklememeli, insan çocuklarına çaktırmadan gitmeli bu diyarlardan, ki çocuğu buruk kalmasın ardından. Öyle olunca insan korkuyor kaptan, yaş aldıkça korkuyor. İnsanlar da ağaçlar gibi, aynı anda doğmalı, büyümeli, ölmeli. Ne evlat bu acıyı tatmalı ne de anne ve babalar… Ama işte sınav dünyası diyorlar ve ben sınıfta kalmak istiyorum kaptan. Yeter ki babam benim çocuğum olmasın, yeter ki annem yaşlanmasın, yeter ki sevdiklerime bir şey olmasın. Öyle olmuyor mu?”

– “Olur mu hiç evladım öyle şey? O zaman ne anlamı kalır yaşamdan tat almanın kıymetini bilmenin?”

– “Kaptan ben kıymet bilmek tat almak istemiyorum. Ben babamı yine ‘Olay Hasan’ olarak tanımak, annemi her zaman sinema aktristi olarak görmek istiyorum. Çok acele ettik kaptan büyümek için, onların yaşlanacağını hiç hesaba katmadık.

Bu vedalara hazırım sanıyordum kaptan, oysa insan kahramanını çocuk olarak görünce, aslında hiç büyümemiş ve bir çocuk gibi bakıma muhtaç, hiçbir şeye hazır olmadığını anlıyor.

Ömrümüz vedalardan oluşan mevsimlerin toplamı gibi ve en zor vedayı insan kahramanına ediyor.

Öpüyorum kaptan, öpüyorum… Veda görmemiş günlerinden. Yine gelicem içimi dökmeye, bir yere gitme kaptan!”

Mehmet YEL

Kaptanla konuşmalar – 2

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL