Genel Kültür-Sanat

VAHAP AYDOĞAN: GERÇEK BİYOGRAFİLERİN, GERÇEKÜSTÜ SERÜVENİ…

VAHAP AYDOĞAN: GERÇEK BİYOGRAFİLERİN, GERÇEKÜSTÜ SERÜVENİ…
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Mümkün olmayanı mümkün kılan mücadele ruhu ile insanı ehlileştiren gücün dışa vurmasıdır sanat…” Vahap AYDOĞAN

Çocuk yaşlarında resim sanatına duyduğu ilgiyle hayallerinin peşinden giden ünlü ressam Vahap AYDOĞAN, tuvale aktardığı biyografilerle her bir eserinde birden fazla ve farklı hikâyelere hayat verirken, sıra dışı stili ile de birbirinden güzel çalışmalara imza atıyor.

Mezopotamya’nın incisi Mardin’de dünyaya gelen sanatçının sürrealist tarza sahip çalışmalarında kadın temalarına ağırlık vermesiyse ayrıca sosyal sorumluluğa da dikkat çekiyor.

Biyografisini çizdiği kimseyi daha öncesinde tanımadığını belirten ressam; Kişilerin doğdukları günden bugüne değin ve yarınlarına uzanan hayallerinin ‘soru/cevap’ şeklinde ilerleyerek imgelerini keşfetmeye çalışıyor, sonrasında ise büyük bir ustalıkla tuvallere aktarıyor.

Her portre başka bir hayat!

Kendine özgü metodu konusunda:

“Tablolarda olmazsa olmazlarım var. Mimari açıdan bir sağlam inşaanız yoksa istediğiniz kadar renk ve ebatlarda değişiklikler yapın, o yapı mutlaka çökecektir. Sanatın içinde ister plastik, ister fonetik kökeni ve temelleri bir yerde kök salmalı ki üzerine koyduğunuz her şey sizi bir adım ileriye götürsün. Çalışmaların olmazsa olmazı çatlamış susuz, hatta suya hasret Anadolu topraklarının izlerini, insan siluetlerini ve gölgelerin tabloda minimal olarak ruh hallerini yansıtması, iskambil kâğıtlarının her insandaki sembolü ve sayısı, tuvalin yan kısımlarında iç içe geçmiş halatlar ise bağlılığın ve vazgeçilmezin temsilidir,” şeklinde yorum yapıyor ressam Aydoğan.

Tarz olarak sürrealist ressamları kendisine daha yakın bulduğunu ve etkilendiğini belirten Vahap AYDOĞAN, Joan MİRO ve Salvador DALİ‘nin tarzını beğendiğini ancak; gerçek bir Van GOGH hayranı olduğunu da ifade ediyor ve açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

“Sanat öyle derin bir kuyu ki, bu kuyuda Yusuf’un yüzünü, Nemrud’un siluetini, Shakespeare’in Hamlet’ini ve Mozart’ın eserlerini görmek, dinlemek  mümkün. Mümkün olmayanı mümkün kılan, mücadele ruhu ile insanı ehlileştiren en değerli güç sanat olmuştur. Resim sanatına damga vuran ressamların yaşamları ise kişiye büyük bir rehber olur bazen. Yaşamı ve aşkı kendi ruhunda harmanlamış bir Frida KAHLO var; Kadını ve mücadele ruhunu insanın yüzüne tokat gibi çarparcasına anlatan. Tahiti Adası’nı bu denli güzel bir perspektifte yorumlayan, yaşamdaki radikal kararlarıyla sanata sığınan Paul GAUGUIN’in yaşam serüveninden. ‘Kan Çiçekleri’  tablosuna  bakıp beste yaptıracak etkiyi yaratan Abidin DİNO’ya kadar. Hepsi birbirinden kıymetli ruhları ve yaşamları mücadele içinde geçmiş bu sanatçılardan etkilenmemek ne mümkün?”

Birçok sergide yer alan ünlü ressam, henüz 19 yaşında iken Suriye sınırında, Nusaybin’de açtığı dev sergisini diğerlerinden ayrı bir yerde tuttuğunu belirtiyor ve binlerce insanın ziyaret ettiği açık hava sergisinin sanattaki yolculuğunun mihenk taşı olduğunu ifade ediyor.

“Göbeklitepe’nin olduğu açık alanda bir sergi projem var. Hem tarihi arkeolojik tasarımların hem de sürreal tarzda çalışmalarımın yer alacağı bir sergi olacak. Bir de İstanbul başta olmak üzere birkaç yerdeki galerilerle proje çalışmalarımız devam ediyor.”

Yakın zamanda sergi olup olmadığı sorusuna bu şekilde yanıt veren Vahap AYDOĞAN, @san_artt isimli Instagram profilinde eserlerini sergilemeye devam ediyor.

  • Etken Medya
  • Haber Gülcan Pandora

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL