Köşe Yazıları

ÜZERİNİZE AFİYET, BİRAZ MUTLU OLMUŞUM DA!

ÜZERİNİZE AFİYET, BİRAZ MUTLU OLMUŞUM DA!
Gökkuşağı Köşesi Banner
  • Üzerinize afiyet, biraz mutlu olmuşum da.

Yarimin gözleri, nehir nehir yeşillenmiş, pırıl pırıl güneşlenmiş üstüne. Yarın dedikleri gün, bugün olmuş ve mavilikler ışıl ışıl, güzel günler ufku karşımızda. Seslerimiz berraklaşmış, turnalaşmış şarkılarımız. Kanatlarımız üzerinde durmuş gökyüzü. O çok sevdiğimiz rüzgâr yalnız, çınar gölgesinde, çınar yaprağında değil, okyanuslar ortasında bir yelken gibi her tarafımızı sarmış.

Bahar gelmiş dallarına yüreğimizin, kuşlar konmuş dallarımıza, şiirler geçmiş iliklerimize; Asyalı, Afrikalı, Avrupalı şiirler.

Üzerinize afiyet, biraz mutlu olmuşum da.

Şehrimin bütün meydanlarını kazanmışız, yeni meydanlar açılmış şehrimde. Kırmızı karanfiller ölülerimizle değil, damar damar ellerimizle, elden ele dolaşmış. Neşeden ve renk ahenk bir umuttan karanfiller. Şarkılar söylenmiş, şiirler okunmuş, uzun yürüyüşler yapılmış, nehircesine. Hepimiz hiç kimse, hepimiz hepimiz olmuşuz.

Üzerinize afiyet, biraz mutlu olmuşum da.

Yoklama yapıyorum durup dururken, nehirce kahkahalar atarken sokaklarda: “Tebessüm burada. Anlayış, burada. Saygı, burada. Keyif, burada. Coşku, burada. Telaş, burada. Neşe, burada. Düşünce, burada.”

Üzerinize afiyet, biraz mutlu olmuşum da.

Gülüp duruyorum kendi kendime. Gülmek, kahkahalar atmak geliyor içimden. Sokak sokak koşmak geliyor. Bas bas bağırmak geliyor. Fırtınaya, sağanak yağmura karşı durmak; açıp kollarımı iki yana. “Bahar geldi, bahar geldi” diye mektuplar yazıp, bir bir posta kutularına bırakmak istiyorum insanların. Üstelik hiç tanımadığım, yüzünü bile görmediğim insanların. Resimler yapmak istiyorum şehrin duvarlarına, renk ahenk boyamak istiyorum her yeri. Her yeri temiz pak yapana kadar, minicik toz bezleriyle köşe bucak silip, temizlemek istiyorum.

Şimdi yürüyorum tek başıma sokaklarda, sessiz ve kederli. Hastalık gibi yaşıyorum mutluluğu. Geliyorum gerçekliğine yürüdüğüm yolların. Ne sesim çıkıyor, ne kaleme varıyor elim. Adım adım dökülüyor tüm takatim sanki. Yürümek istiyorum! Durmak, yorulmak bilmeden, yığılıp kalana kadar bir yerde, yürümek istiyorum! Rüzgâra karşı ve ağlayarak…

Edip Cansever’in “Mendilimde kan sesleri” ni alarak yanıma.

Ah güzel Ahmet abim benim, “İnsan yaşadığı yere benzer,” diyerek ve utanarak, saçma sapan, zamansız peydah olan tek tebessümümden bile.

“Gülmek bir halk gülüyorsa gülmektir” diye diye büyütüyorum şimdi yüreğimdeki gözü yaşlı çocuğu.

Üzerinize afiyet, biraz mutlu olmuşum da.

Susuyorum…

Can ANAR

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL