Köşe Yazıları

HUZUR VARSA, UYKU DA VAR!

HUZUR VARSA, UYKU DA VAR!
Gökkuşağı Köşesi Banner

Son yılların illet hastalığı uykusuzluk… İnsan uykusunu iyi alamayınca gün boyu acısını çekiyor. Dikkatini kendi işine, kendi sorumluluklarına veremiyor mesela. Gözleri sağa, sola kayıp duruyor. Kendi alanı dışında kalan konulara kulak kabartabiliyor… Agresifleşiyor…

Bir bakıyorsun durduk yere birine bir şey fırlatıyor. Artık aklına ne gelirse. Bazen kâğıt, bazen kalem, bazen kinayeli bir laf. Bazen canı birine çatmak istiyor, birini yakasından tutup bir yerlere atmak istiyor, bir şeyleri tutup kopartmak istiyor. Bir bakıyorsun gözleri kan çanağı, ürküyor insan tabi.

Bu uykusuzluk illetinin sebebi araştırılmış. Herkeste farklı sonuçlar çıkmış pek tabii… Kimi işsizlikten, kimi geçinememekten, kimi geleceğini dert edinmekten, kimi çocuklarını düşünmekten, kimi evindeki huzursuzluktan, kimi empati yapmaktan, kimisi de korkudanmış.

En meşakkatlisi korku tabi… Türlü türlü korkular var mesela. Hemen çaresi bulunamıyor maalesef. Bu korkunun temelinde kim bilir neler yatıyor?

Karanlıktan korkanlar varmış. Karalıkta her şey gizli tabi, göremiyorsun ne nerede, kim ne yapıyor? Sesten ürküyorsun, gölgeden korkuyorsun, her an bir köşeden bir şey çıkacakmış gibi geliyor.

Köpekten korkanlar varmış, o masum hayvanların canı acımadıkça kimseye zarar vermeyeceğini düşünmeden. Yüksekten korkanlar varmış, kaç tonluk uçaklara binip gidenleri düşünmeden. Denizden korkanlar varmış, dünyanın dörtte üçünün deniz olduğunu düşünmeden… Taşınmaktan, yerini değiştirmekten, makamını kaybetmekten korkanlar bile varmış mesela. Biri gelip onun olduğu yere yerleşecek korkusu uyutmazmış insanı. Sabit burçlarda olurmuş genelde. Etrafında olup bitenlerden korkanlar varmış, sürekli güvenli bölge ararlarmış. Eleştirilmekten korkanlar varmış bir de, hep süslü sözler duymak isterlermiş, kimse suya sabuna dokunmasın, hiçbir şey görüldüğü gibi olunmasın isterlermiş…Sabahı beklemekten korkanlar varmış, mesela… Kartallardan, türlü kuşlardan, serçelerden korkanlar bile varmış…

İşte bütün bu sorunlar, korkular bir huzursuzluk yaratıyormuş insanda, sonra bütün gece sızlanıp duruyormuşsun. Altında yatan sebebi bulmadan tedaviye başlanamıyor ne yazık ki. Kim bilir kimin uykusuzluğu hangi huzursuzluktan ileri geliyor. Huzurlu olan biri neden rahat uyumasın değil mi?

Huzurla, başınızı yastığa koyar koymaz uyuyacağınız günler diliyorum sevgili okurlar.

Sevgiyle kalın…

Birgül SOLMAZ K.

 

YORUMLAR (2)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL