Köşe Yazıları

TRAGEDYA

TRAGEDYA
Gökkuşağı Köşesi Banner

Konusunu efsanelerden veya tarihsel olaylardan alan, acıklı sonuçlarla bağlanan, antik ve klasik tanıma göre, yüceltilmiş sözlerle yazılan, bir kahramanın kötü bir duruma düşmesiyle, duygusal arınmayı sağlayacak acıma ve korku duygularına yönelen bir tiyatro türü olan tragedya’ nın ilk örnekleri antik yunanda MÖ 6. yy’da görülmüştür. Aslında tiyatronun tragedyadan doğduğu da söylenebilir. Zaten Aristo’ya göre de tragedya gerçek hayatı taklit eder, korku ve acıma duygularını körükleyerek izleyende katarsis (arınma) duygusunu yaşatır.

Olaya buradan bakıldığında bugün, özellikle bulunduğumuz coğrafyada yaşadığımız tragedyanın planlanıp planlanmadığını, bir yönetmeninin olup olmadığını, seyircilerin kim olduğunu ve kimlere -psikolojideki tanımıyla- katarsis yaşatıp rahatlatacağını düşünüyor insan haliyle. Belki de oyuncuların şahane performansı karşısında kimsenin ilave bir şey yapmasına gerek kalmıyordur, geride kalan bütün duygular ve arınma kendiliğinden ortaya çıkıyordur.

Aslında yüzyıllardır müthiş medeniyetlerin hakim olduğu bu coğrafyanın dününe ve bugününe bakıldığında, insanlığın ne kadar sığlaşabileceğini net olarak görebiliyor insan. Bu bile olayı idrak edebilen beyinlere müthiş bir tragedya gösterisi sunacaktır ancak, bu tragedyanın bir katarsis yaşatabileceği konusunda şüphelerim var zira bendeki hissiyatı hep derin bir umutsuzluk ve keder olmuştur.

Yukarıda bahsettiğim detayları bu Pazar gününde deneyimlemek isterseniz, bir karışın insanların içine; tabi sosyal mesafe ve maske şart. İyi pazarlar!..

CEM

**********

SAFFET

Aslında;

Mehmet ağabeyin ilk çocuğuydu Saffet.

İri kara gözlü, koca burunlu ve ensesi kalın amiyane. 

Kendi halinde ve pısırık.

Daha çocuk yaşta, mısır tarlalarında öğrendi tütünü:

derin bir nefes ve dönüyor dünya…

Bir zaman sonra,

Ucuz şarabı cebinde,

ve naralar eşliğinde,

ne âlâ…

Aslında:

Mehmet ağabeyin ”hiç” çocuğuydu Saffet.

Büyük, yuvarlak yüzlü, ince kaşlı ve peltek amiyane.

Kendi halinde ve pısırık.

ne âlâ…

Dinleyin;

*The Broken View – Someting Better

*Sena Şener – Ölsem

*Adele – Easy On Me

Okuyun;

*Ahmet Ümit-Elveda Güzel Vatanım

*Ahmet Arif – Hasretinden Prangalar Eskittim

İzleyin;

*La Casa De Papel (dizi)

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL