Köşe Yazıları

SOSYAL DEVLET

SOSYAL DEVLET
Gökkuşağı Köşesi Banner

T.C. Anayasasının ‘’Cumhuriyetin nitelikleri’’ başlıklı 2. Maddesinde;

‘’Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta* belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.’’

yine ‘’Devletin temel amaç ve görevleri’’ başlıklı 5. Maddesinde;

’Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.’’

denilmektedir. Yani aslında anayasa hazırlanmasındaki amaç ve hedeflerini bu iki maddede gayet açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bütünüyle bakıldığında da anayasa devletin faaliyetleri ve halkla olan ilişkilerini düzenleyen kurucu bir yasa metnidir ve mutlak bağlılık gerektirir. Bunlar işin bir boyutu ancak, yazıya sebep konumuz Cumhuriyetin nitelikleri arasında en önemlilerinden biri olan ‘’sosyal devlet’’ ilkesi.

Sosyal devleti ekonomik ve toplumsal yönden vatandaşıyla ilgilenen, onların yaşam düzeyi ve sosyal güvenliği gibi konularında önlem alan ve minimum düzeyin de ötesinde vatandaşların refahı için sorumluluk alan devlet olarak tanımladığımızda ortaya çıkıyor ki, sosyal devletin en önemli görevi vatandaşının huzurunu, güvenliğini, refahını sağlamak, kısacası vatandaşını memnun etmektir.

Yukarıdaki açıklamalardan sonra ‘’Her üniversite mezununa devlet iş bulmak zorunda mı?’’ ya da ‘’Her eğitim fakültesi mezunu öğretmen olarak atanmak zorunda mı?’’ sorularını, kendi vicdanımızda ve sosyal devlet ilkeleri doğrultusunda yeniden değerlendirmekte fayda var. Kaldı ki, yine Anayasamızın 49. Maddesinde ‘’Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.’’ denilerek; yasal boyutta devlete, dolayısıyla devletin her kademesinde görev ve yetki almış kişilere bir ödev de yüklenmiştir.

Özetleyecek olursak: dünden bugüne yaşanan atanamayan öğretmenler, emeklilikte yaşa takılanlar, işsizlik vb. iktisadi ve sosyal konulara/sorunlara bir de anayasal düzlemde değerlendirerek yaklaşmakta fayda var, elbette vicdanın sesi her zaman baki.

İyi pazarlar.

CEM

*Anayasamızın başlangıç metnini Türkiye’ nin resmi mevzuat sitesi www.mevzuat.gov.tr adresinden okuyabilirsiniz.
BİZİM MEHMET
Bizim yan komşunun kiraz ağaçlarına dadanmıştık, âlâ.
Küçüktük zahir, fakat beylik laflarımız cebimizde; hayat pek acı!..
Evin sokağının ilk köşesinde oturan arkadaş, yazı adı Mehmet
Ve ağacın en yükseğinde hep onun çığlıkları: en büyük ben.
Çok zaman olmasa da ”Geçmiş zaman ramazanları” söylemleri cebimizde
Bi belediyenin iftar cadırı,
bi mahallenin ortasında kocaman bir masa: geleneksel iftar şöleni ya da gösterişi
Bi komşuluk
bi yalnızlık bazı bazı
Velhasıl adını bile unuttuğumuz hayat hikâyeleri yarı aklımızda
Yan komşunun kiraz ağacı en çok
Ve ”en büyük ben” nidaları…
Ha bir de;
Bizim sokağın ilk köşesinde yaşanan umutlar…
Dinleyin;
*Blues Delight – If I Had Money
*Sezen Aksu – Belki de Aşk Lazım Değildir
Okuyun;
*Platon-Devlet
*Nigel Warburton-Felsefeye Giriş
İzleyin;
*Karanlıklar Ülkesi (Underworld) – Serisi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL