Dünya

Son dakika: Başlarını kestiler! Dünya dehşete düştü

Son dakika: Başlarını kestiler! Dünya dehşete düştü
Gökkuşağı Köşesi Banner

Son dakika haberlere göre, patlama ve silah sesleri sosyal medyada paylaşılan videolara bile yansıdı, 116 kişinin öldüğü resmen açıklandı. Uluslararası haber ajansları, acı haberi duyunca çöküp kalanların fotoğraflarını servis ediyor

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da bir hapishanedeki çatışma savaşa dönüştü, patlama seslerinin kesilmesiyle korkunç tablo resmen açıklandı.

Guayaquil şehrindeki Litoral Cezaevi’nde tutulan çetelerin birbirine girmesiyle dışarıda mahkum yakınları toplandı, herkesin kulağı içeriden gelecek bir haberdeydi.

Yerel medya, Ekvador’da yeni yeni faaliyet göstermeye başlayan Meksikalı uyuşturucu çetesinin cezaevinde isyan emri verdiğini ve olayların başladığını bildiriyor.

Yüzlerce mahkumun karıştığı çatışmada el bombaları atıldı ve patlama sesleri hapishane dışından bile duyuldu. Savaşanlar Los Lobos ve Tiguerones çeteleriydi.

Ekvador yönetimi savaşı bitirmek için yüzlerce polis ve özel kuvvetler hapishaneye sevk etti. Salı günü yerel saatle 14.00’te kontrol sağlandı.

Ancak Salı akşam saatlerinde bir kez daha silah ve patlama sesleri duyuldu. Gözler hapishaneye çevrildi, haber televizyonları canlı yayına geçti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde çok sayıda mahkumun çatılara çıktığı görüldü, silah ve patlama sesleri ise video kayıtlarına çok net şekilde yansıdı.

Çatışma o kadar şiddetliydi ki Ekvador tarihinin en kötü hapishane şidddeti olarak tarihe geçti. Çatışmalar 400 polisin devreye girmesiyle bitirilebildi.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, gazetecilere yaptığı açıklamada ülkenin en büyük kentindeki Litoral Cezaevi’nde 116 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, yaşamını yitiren mahkumlardan altısının başı kesilmişti. Diğer mahkumların vurularak öldürüldüğü açıklandı.

Ekvador lideri Lasso, ülkedeki tüm hapishanelerde iki aylığına olağanüstü hal ilan etti. Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon, yaşananları ‘korkunç’ kelimesiyle niteledi.

Olaylarda yaralanan 80’i aşkın mahkumdan bazılarının tedavileri Guayaquil’deki hastanelerde devam ediyor. Adli Tıp ekibi ise, cesetlerin teşhisi için çaba gösteriyor.

Uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press (AP), endişeli bir şekilde yakınlarından haber almak için cezaevi dışında bekleyenlerin fotoğraflarını servis etti.

Bazı mahkum yakınları aldıkları haberle yere yıkıldı ve çöktü kaldı. Ajanslar, ilerleyen saatlerde hapishaneden çıkarılan tabutların fotoğraflarını çekti.

Güney Amerika ülkesinde Temmuz ayında farklı hapishanelerde çıkan olaylarda 21 kişi yaşamını yitirmiş, 35 kişi yaralanmıştı. Bunun üzerine, Ekvador lideri Lasso, cezaevlerinin kapasitelerinin yüzde 30 üzerinde mahkum barındırdığını kaydetmişti.

24 Şubat’ta üç şehirde aynı anda çıkan isyanlarda da 80 mahkum hayatını kaybetmişti. Ekvador hapishanelerinde yaklaşık 38 bin mahkum bulunuyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL