Köşe Yazıları

SEVME BİÇİMLERİ – 1

SEVME BİÇİMLERİ – 1
Gökkuşağı Köşesi Banner

Paltomu tutuyor, kapımı açıyor, sandalyemi çekiyor, yol veriyor gibi geliyor bana birinin beni sevmesi, sevdiğini söylemesi. Ben onu öyle sevmezken o öyle seviyor; paltomu tutuyor, sandalyemi çekiyor, kapımı açıyor. Ben bunları elinde olanların elinden çekip alıyorum. Bir yeni makama oturmuş gibi hayretler içinde kalıyorum. Bugün git yarın gel bürokrasisi, emir demiri keser silsilesi, ast-üst-hayt huyt hiyerarşisi hep bir rahatsızlık bana, hep bir sıkıntı. Böyle sevilmek, böyle değer görmek değmiyor bana ve ben değmiyorum hiç. Değer de sevmek gibi, değer vermek de biçim biçim. Gör eceli! Kimi kapısını açar, paltosunu tutar gibi seviyor işte, sevilen diken üstünde. Oysa insan rahat ettirmeli sevdiğini hem gönlünde, hem gördüğünde. Ve rahat etmeli sevdiğinde…

Kör gözüne parmak gibidir, kaygılıdır padişah sever gibi seven. Hiyerarşi vardır orada, üstüdür sevdiği ve mutluluk o daireye uğramaz. Üstüm başım aklım fikrim sevdiğim değer, dokunur, sarıp sarmalar, güzeldir.

İnsan sevdiğinin paltosunu giydirebilir, sandalyesini çekebilir, kapısını açabilir ama paltosunu tutar, sandalyesini çeker gibi sevmemeli insan sevdiğini. Değer vermek, sakınmak türlü türlü ifade edilebilir. Sevmek başka başka gösterilebilir ve başka başka sevilebilir. Bir yolculuğa çıkar insan sevince. Bazen durak durak bazen dur durak bilmeden sever, yol alır. Sever yolda kalır. Sevene en güzel yol yürüyüş yoludur. O orada yürür de, uçar da, koşar da, durur da. Dururken de yol alır.

O’na yol aldıkça kendinde ilerlersin, kendinde ilerledikçe o’nda yol alırsın, onunla yol alırsın. O olursun onunla oldukça.

Can ANAR

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Nur diyorki:

    Sevmek olmadan hıc bırseyın anlamı yok sevgi herseyı barındırırr özlemi dokunmayı iletısımı evlat anne baba sevgısı herseyın ustünde bol sevgılı sevılesi yıllara

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL