Köşe Yazıları

SEVİLME İHTİYACI

SEVİLME İHTİYACI
Gökkuşağı Köşesi Banner

İzmir’ de yaşayan 25 yaşındaki Yunus Gezer’in “Bu bir intihar mektubudur” diye başlayan ve ana fikrini “Sevgiden başka bir şey istemedim.” cümlesiyle özetleyebileceğim intihar mektubu sonrası kendini asması ile ilgili haberi okumuşsunuzdur. Birçok kişinin burun kıvırabileceği bu gerekçe aslında, tüm canlıların uğrunda mücadele ettikleri “sevilme ihtiyacı” nın karşılanmaması halinde girecekleri ruh hali ve sonrasında yaşanabileceklere bir örnek.

Özünde insan dünyada yalnızdır ve sevme, sevilme, ait olma, bağlılık vb. ihtiyaçlarını karşılayarak bu yalnızlığını bertaraf etmeye çalışır. Makul yollardan bunu başaramadığında da psikolojik sorunlar ortaya çıkar. Bu da birey için de, içinde bulunduğu toplum için de elbette bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Mektubun diğer can alıcı ve sorunu netleştiren “Hiç kimseden sevgiden başka bir beklentim olmadı” cümlesinin de altını çizerek belirtmek isterim ki; Sevgi eksikliğiyle büyüyen her bir birey, hayatı boyunca bu ihtiyacını karşılamak için olmadık hatalara meyledecektir. O bakımdan bakabileceğimiz kadar değil sevebileceğimiz kadar çocuk sahibi olmamız en doğru karar olacaktır.

BU KADAR

Adı muamma bir mahallenin 3. çıkmaz sokağında, solda dört katlı, kırmızı boyası dökük o eski evin, bilinmez bir sakiniydi. Kendi halinde, haftanın nadir günlerinde, ezberini tekrar eden lise öğrencisi edasıyla ve dudaklarını oynatarak görüldüğü olurdu 3. sokağın köşesinde.

Adından önce, bir hüzünlü bakışı, bir de yalnızlığı vardı; sokağın başındaki yalnız adam…

Sabah mahmuru bazı bazı orta katın perdesini araladığı olurdu, en çok da gökyüzüne dalardı bakışları ve ölmeden hemen önce, titrek elleriyle son sarma sigarasından bi fırt çekti ve biriktirdiği bütün anılarıyla, 3. sokağın sol başındaki boyası dökük, kırmızı evinin dördüncü katından boşluğa bıraktı kendini; adından önce hüzünlü bir bakış ve yalnızlığını bırakarak;

Ve öldü…

Bu kadar…

İyi pazarlar…

CEM

Okuyun;

*www.10layn.com

*Gülcan Pandora-Bedenimdeki Kirli İzler

*Orhan Pamuk-Kırmızı Saçlı Kadın

İzleyin;

*The Mask

*Kağıttan Hayatlar

Dinleyin;

*Scorpions-Maybe I Meybe You

*Nazan Öncel-Bırak Seveyim

*Demir DEMİRKAN-Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL