Köşe Yazıları

SAVAŞIN KURTULANLARI

SAVAŞIN KURTULANLARI
Gökkuşağı Köşesi Banner

Geçen hafta iş çıkışı arkadaşım aradı ve “Aksam yemeği hazır, bana geliyorsunuz” dedi. Günün onca yoğunluğu ve yorgunluğundan sonra bu teklifle kendimi Kraliyet ailesinden gibi hissettim.

Eve gitmeden arkadaşıma gittim. Dediği gibi yemeği hazırlamış bizi bekliyordu. Yemeğimizi yedikten sonra günlük olaylar hakkında koyu bir sohbete başladık. Devlet adamları edasında gelişen olayların analizini yapıyorduk.

“Savaş başladı Birgül, yarın gidip un, yağ, kuru yiyecek alıp dolabı doldurmam, erzak depolamam lazım” dedi. Bir an şaşırdım… “Savaş Ukrayna’da Ferida n’oluoyor hemen?” diye sordum. “Savaşı yaşasaydın uzağı yakını olmadığını bilirdin, iyi ki de yaşamamışsın ve umarım hiç yaşamazsın” dedi.

Arkadaşım Bosna Hersekli ve zorlu bir hayatın canlı kahramanı. (Hayatını romanlaştıracağım.)

Sırpların Bosna halkına yaşattıklarını anlattığında olayları gözümde canlandırabiliyor, en az onlar kadar dehşete kapılıyor ve o acıyı içimde duyuyordum. Esir kamplarında herkesi bir spor salonuna doldurup tuvaleti, suyu olmayan bir yerde yaşadıkları zorlukları anlatırken o ana geri döndüğünü, o korkuyu nasıl tekrar yaşadığını yüzünden okuyabiliyordum. Kap atışları hızlanıyor, elleri titriyor, gözleri nemleniyor ve kelimeler dudaklarının arasından titreyerek dökülüyordu.

“Düşünsene: kocan, baban annen, kardeşlerin hepsiyle aynı yerde yan yana yatıyorsun. Bir köşede bulabilirsen bir şeyler yiyip, öbür köşeye gidip pisliyorsun. Herkesin gözü önünde!” diyor.

Kız kardeşi ise daha beterine maruz kalmış, defalarca tecavüze uğramış, eli yüzü parçalanmış, kemikleri kırılmış, savaştan sonra bir kenara atılmış. “Defalarca duşa girip kendini temizlemeye çalışıyordu. Defalarca intiharı denedi son anda kurtardık hep,” diye anlatıyordu.

O gün sekiz yaşındaki bir çocuğun, büyüyüp yaşadığı olayları beş kitapta yayınladığını ve yaptığı röportajı izlediğinden bahsetti. “Şu an 27 yaşında olan o çocukla o günlere geri döndüm,” diye olayı anlattı.

(Çocuk sekiz yaşında ve annesi hamile. İki yaşında, küçük ve kendinden büyük kardeşleri varmış. Sırplar bulundukları yeri basmışlar. Bir kadın, asker çocuğu bıçakladıktan sonra çocuk bayılıyor. Kendine geldiğinde ise etrafında kan gölünde bir alan ve bütün ailenin ve yerleşim yerindeki herkesin cesedinden başka bir şey olmadığı görüyor. Sadece uzaktan bir duman görüp oraya kadar sürünerek gidiyor. Orada ise 12 ve 17 yaşlarında iki kız çocuğu dışında o bölgede kimsenin kalmadığını öğreniyor. Esir kampına götürüyorlar ve orada iki sene kalıyorlar. Sonrasında nasıl oluyorsa çocuk başka bir ülkeye gidip orada büyüyor, hayatını yazıyor ve İnsan Hakları Mahkemesine dava açıyor. “Kimseye kinim yok ama bunların sebebini bilmek istiyorum” diyor.)

Bundan önceki yazımda bahsettiğim yaşlı arkadaşımdan da benzer şeyler duyardım hep. Yılbaşlarında atılan havai fişeklere tahammül edemezdi de “Beni çok korkutuyor, savaşı hatırlıyorum. Başımıza bombalar yağacak sanıyorum,” derdi.

Evlerin altına saklanmak için yapılan bir buçuk metre yükseklikteki alanlarında, başlarını eğerek yasadıkları korkuyu hala hissettiğini söylerdi, derinden iç çekerek. Bunları anlatan 87 yaşındaki bir kadındı. Çocukluğunda aldığı bu yara 87 yıl boyunca yakasından düşmemiş, hayatına giren hiçbir güzellik o yarayı saramamıştı.

Savaşın kirli yüzü şu an Ukrayna’daki çocukların gelecekleri üzerine yıkılıyor. Ölmeyenleri kurtuldu zannediyoruz, oysa bir ömür o acıyla yaşamak nasıl bir kurtuluştur acaba?

Savaş içinde olmadığımız sürece bize sadece empati yaptığımız bir olay gibi geliyor. Oysa bazılarımız için erzak depolamak, eve kilitlenmek, saklanacak yer aramak ve dünyanın neresine giderlerse gitsinler kendilerini güvende hissedememek.

Dünyanın neresinde, ne şekilde ve ne amaçla olursa olsun: “SAVAŞA” ve savaşı çıkaranlara “HAYIR” diyoruz!

Dünyadaki bütün çocukların: eşit şartlarda korkusuzca, ağız dolusu gülerek, kardeşçe ve barış içinde yaşamaları umuduyla!

Sağlıcakla kalın…

Birgül SOLMAZ 

YORUMLAR (4)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL