Gündem Sağlık

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA 18 YAŞ ÜSTÜNÜ UYARDI

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA 18 YAŞ ÜSTÜNÜ UYARDI
Gökkuşağı Köşesi Banner

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yapmış ve aktif vakaların yüzde 40’ının 23 yaş altı vatandaşlardan oluştuğunu ifade etmişti. Bu sabah sosyal medya hesabından bir uyarı mesajı daha paylaşan Bakan Koca, “Günaydın, Çantalar hazır mı? Gençler, kahvaltımızı yaptık mı? Mesajım anne babalara, çocuklara, üniversitelilere: Dikkatli davranalım. 18 yaş üstüysek aşılarımızı olalım” ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunmuş, “Unutmayalım ki şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Aşı programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır” demişti.

AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Son zamanlarda aşı programında yavaşlamanın olduğunu kaydeden Bakan Koca, “Artık kısıtlama yok, çünkü aşı var. Ancak, aşı olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek tedbirlere gerek kalmayacak. Topluca aşı olmadan bu mümkün değil. Aşı olan vatandaşlarımız kendileri aşı olsalar dahi tedbirlere uyarak virüsün yayılımını kısıtlayabilir. Tedbirlere uyma sorumluluğuna tüm aşı olmuş vatandaşlarımızı davet ediyorum. Çok daha büyük bir sorumluluk olan aşı olmayı halen ertelemiş olanlar varsa onların da ellerini çabuk tutmalarını rica ediyorum.” sözleriyle aşının gerekliliğine dikkat çekmişti.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÇAĞRIDA BULUNDU

Bakan Koca’nın vakalardaki yaş ortalamasının düştüğüne dikkat çektiği açıklaması şu şekilde:

”Okullarda hareketliliğin başlaması ile birlikte vakaların yaş ortalaması düşmeye başlamıştı. Üniversitelerimiz de birer birer açılmaya başladılar ve bu hareketlilik de bir artışa neden olabilecek. Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için hızla ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %40’ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.Aşı programımızda da bir miktar yavaşlama hissedilir hale geldi. Aşıların etkililiği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır. Aşı olarak toplum bağışıklığını elde etmeli ve salgının seyrine dur demeliyiz. Yakında yaşanmaya başlayan hareketlilik sebebiyle özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyorum.”

Bakan Koca sabah saatlerinde yaptığı paylaşımla uyardı: Dikkatli davranalım, 18 yaş üstüysek aşılarımızı olalım

”18 YAŞ ÜSTÜYSEK AŞILARIMIZI OLALIM”

Sağlık Bakanı Koca dün yaptığı açıklamaların ardından bu sabah sosyal medya hesabından gençleri aşı olmaları konusunda uyardı. Aktif yeni tip koronavirüs vakalarının yaklaşık yüzde 40’ının, 23 yaş altı kişilerden oluştuğunu hatırlatarak gençlere seslenen Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Günaydın, Çantalar hazır mı? Gençler, kahvaltımızı yaptık mı? Mesajım anne babalara, çocuklara, üniversitelilere: Dün, Bilim Kurulu toplandı. Aktif vakaların %40’ının 23 yaş altı kişiler olduğu bilgisini sizlerle paylaştık. Dikkatli davranalım. 18 yaş üstüysek aşılarımızı olalım”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL