Köşe Yazıları

HERKES KENDİ BÖLÜMÜNÜN PATRONU

HERKES KENDİ BÖLÜMÜNÜN PATRONU
Gökkuşağı Köşesi Banner

Geçenlerde iş arkadaşlarımız ve patronumuzla aramızda güzel bir sohbet oldu. Patronumuza ”Bu işin başı kim? ”Siz başın başısınız?” diye soran arkadaşıma patronumuzun verdiği şu güzel cevap benim bugünkü bu kısa yazımın konusu oldu.

Patronumuz ”Burada kimse kimsenin başı değil. Herkes kedi bölümünün, işinin başı, patronu. Ben de sizin gibi sadece kendi bölümümün başıyım” cevabını verdi.

Çalışanlar için, emekçiler için ne kadar değerli bir cümledir ”Herkes kendi bölümünün başı,” demek. Çalışana değer vermek, insana değer vermek, motive etmek ve üretime katkı sağlamaktır.

Değer gören isçi işine dört elle sarılır. Herkesin kendi alanından sorumlu olması demek, üretimin artması demektir bir anlamda. Herkes iyi bildiği şeyi yaparsa iş ilerler, gelir çoğalır hem işçi kazanır, hem işveren. Tabii burada bir Avrupa ülkesinden bahsediyorum.

Oysa ki bizim ülkemizde, Türkiye’de senelerdir işler başka türlü işliyor. Mesela bir bakıyorsun ziraat mühendisi gitmiş okula dekan olmuş, bir bakıyorsun tarihçi gitmiş ekonomist olmuş. Bir bakıyorsun ehliyetim var diyen uçak alıyor, bir de bakıyorsun bir kişi “her şeyin” başı olmuş.

Ülkemizin geldiği son durumdan en çok bu yerini, haddini bilmemezlik sorumludur. Tarım eğitimi alan tarımın başında olsaydı, tarımda çığır açardık. Eğitim alanında, ekonomide, sağlıkta, hukukta, bilimde, kültürde de… Herkes kendi işinin başı olmalı artık, her şeyin başı değil!

Bir sonraki yazımda görüşene dek esen kalın.

Birgül SOLMAZ K. 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL