Köşe Yazıları

OLABİLECEKKEN OLMAMIŞ HER ŞEY*

OLABİLECEKKEN OLMAMIŞ HER ŞEY*
Gökkuşağı Köşesi Banner

Değerli okurlar, “Hayat bir yoldur” tezini destekler nitelikte bir şey söylemek istiyorum. Bence hayat “denemeler/yanılmalar/başarmalar” bütünüdür. Olayın pratiği aslında yolda ilerlerken önümüze çıkan her seçeneği kendi süzgeçlerimizden geçirip süzgeç üstünde kalanlarla yola devam etmektir. Bazen süzgeçlerimiz yani deneyimlerimiz, bilgilerimiz, aldığımız derslerimiz elemeye yetmez. Çokça seçenek arasında içimizin bize seç dediğini seçer yola devam ederiz. Diğer bir deyişle, şansımızı deneriz.

Her deneme neticelendiğinde elimizde yeni bir süzgeç vardır artık. Elbette cebimizde de denemenin cesareti. Bu cesaret bize bazen süzgece gerek kalmadan içimizin olsun dediğini oldurmaya teşvik eder. Olsun diye uğraşırız… Zira bu analitiği kendi içinde özümsemiş birinin başarısızlığa/olduramamaya karşı tavrı açık olarak tebessüm olacaktır.

Yazının başlığını da bu minvalde “*” ile sevgili Andre Gide’ın sözünü alıntılayıp koydum. Andre Gide “Dünya Nimetleri” kitabında şöyle der “Olabilecekken olmamış her şey pişmanlığa çağırır bizi.” Bu söylem Andre Gide’ın edebiyatın neredeyse tüm alanlarında eser vermesini de destekler ve birebir kendisini anlatır dersek de yalan söylemiş sayılmayız. Ve yukarıda da belirttiğim gibi bu pişmanlık aslında başaramamanın değil, denememiş olmanın pişmanlığıdır.

2016 yılında bir sosyal sorumluluk projesinde tanıştığım sevgili Gülcan’ın da heybesinde tıpkı Andre Gide gibi bir çok yetenek, eser, ürün, deneme, yanılma, başarı ve cesaret örneği doludur. Bunu son eseri Etken Medya girişiminde de görmek mümkün. Yeni bir deneme, yeni bir olabileceği oldurma girişimi, yeni bir heyecan, yeni bir doğum…

Bu heyecanlı başlangıçta Gülcan’ın daveti ile yer almak onur verdi bana.

Sizlerle tıpkı Andre Gide’ın edebiyatın her alanında eser vermesi ve içindeki arzuları oldurma gayretine girişmesi gibi ben de özellikle ekoloji, edebiyat, gündeme dair analiz ve tespitlerle burada olacağım.

Kalem utandırmasın.

Ergin BOZKURT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL