NFT FANZİN

NFT’de VARLAŞMAK

NFT’de VARLAŞMAK
Gökkuşağı Köşesi Banner

Değerli Okurlarım,

Öncelikle bir süredir köşe yazılarımı yazdığım Etken Medya da NFT dünyasına girdi, bunu duyurmak isterim. Hayırlı uğurlu olsun.

https://rarible.com/etkenmedia

İlk NFT’ilerinin adı ‘Destiny Impasse’ Farklı sanatçıların dijital eserleri ile yer alacağı bir sanat platformu olarak ortaya çıkacak olan Etken Media NFT Marketi ile ilgili detayları https://nft.etkenmedya.com/ sitesinden de takip edebilirsiniz.(altta görselini görebilirsiniz.)

Farklı sanatçıların dijital eserleri ile yer alacağı bir sanat platformu olarak ortaya çıkacak olan Etken Media NFT Marketi ile ilgili detayları https://nft.etkenmedya.com/ sitesinden de takip edebilirsiniz.

Yeri gelmişken bu haftaki yazının konusunu “NFT ‘de Varlaşmak” konusuna ayırmak istiyorum.

Malum, şu an Metaverse gündemde ve insanlar artık sanal araziler satın almaya başladılar. Yapay Yaşama doğru ağır ama emin adımlarla ilerliyoruz. İlahi bir kaza olmazsa ise biz bu filmi izledik: Matrix hatta şimdi yeni bölümü ile perdeye geliyor: Matrix Yeniden Diriliş / Ressurection.

Yapay yaşam (YY) bize bambaşka bir dünyanın kapısını aralıyor. Burada bildiğimiz kavramların tersyüz edildiğini görüyoruz. Mesela bugüne dek vergi kutsaldı. Ama bugün vergilerin nereye gittiğini denetlenemiyor, birilerinin ceplerine gidiyor, başka amaçlara hizmet ediyor, bu ne kadar kutsal olabilir? Eskiden dinleri kutsal kılan Tanrılarının vaatlerde bulunuyor olmasıydı, vaad edilmiş topraklar gibi…

Bugün Metaverse teknolojisi bize başka bir özgürlük alanı vaat ediyor, bu alemde bir agora NFT marketler… Bu agorada Crypto paralar geçerli ve dijital ürünlerin dijital sertifikalarla koruma altında.

Bu en çok sanatçıların işine geliyor. Çünkü blok zinciri üzerinden imzalanan eserin üçüncü şahıslara geçmesi durumunda da sanatçının telif hakkı korunmaya devam ediyor. Fiziksel eserlerden farklı olarak eser, her el değiştirdiğinde veya farklı alanlarda kullanıldığında hak geçerli oluyor ve bu blok zinciri üzerinden takip edilebiliyor.

Yakın bir gelecekte NFT’leri hayatın birçok alanında görmek mümkün olacak. NFT’lerin dönüştüreceği ilk geleneksel sektörün ise emlak olması bekleniyor. Devletler, gerekli yasal ve adli düzenlemeleri yaptığında gayrimenkul alım satımlarında ve tapu, diploma gibi soğuk damga gerektiren belgelerin yerine NFT teknolojisinden yararlanılmasının önünde hiçbir engel kalmayacağı düşünülüyor.

2021, evet NFT’lerin yılı oldu… Collins Sözlüğü 2021’in sözcüğünü NFT ilan etti. 2021’in üçüncü çeyreğinde ilk çeyreğe kıyasla %328 büyüme kaydetti. Litvanya merkezli veri toplama ve analizi şirketi Dapp Radar’a göre ise NFT satış hacmi, 2021’in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 8 kattan fazla artarak 10,7 milyar dolara yükseldi. NFT’ler artık birçok sektörün geleceği… Özellikle NFT Gaming kavramı oyun tutkunlarını da ilgilendiriyor, çünkü yakın gelecekte oyunlar oynarken Crypto paralar kazanacağız.

Burada sahip olduğumuz değerler, merkezsiz bir uzayda, bir otorite tarafından denetlenmiyor, kendi ilkeleri geçerli… NFT böyle bir uzayda bir yaratım alanı… Kimileri bu yaratımın estetik bir değer taşıyıp taşımadığını tartışıyor. Tartışadursunlar, dijital üretim de bir sanat alanı ve üretilen dijital içeriğin dayandığı bir İde varsa, pek tabii ki o da bir sanat eseridir.

Kavramlar yeniden tanımlanacak… Felsefe sözlüklerinde yazılı tanımlar pek de geçerli olmayacak. Bu terimlerin çağın filozoflarınca yeniden tanımlanası şart. Bunlardan biri de var olmak.

Edebiyat hocam ve ustam Cengiz Erengil, Yazı’nın ontolojik belirlenimleri üzerine sohbetlerinde Varlığın en yüksek belirleniminin Yazı olduğunu söylemişti. Yazıda Varlaşmak, bir nevi yeniden dirilişti yazar için. Şimdi bu kavramın NFT’de geçerli olduğunu görüyorum. NFT’de Varlaşmak için dijital anlamda tüm biricikliğinizi ortaya koymanız gerekiyor.

Kuşkusuz şu an NFT ‘nin bu yönü mercek altına alınmış değil. Daha çok sanatla ilişkisi, ticari ve hukuki altyapısı gündemde… Gucci, giyilmeyen koleksiyonlarını inanılmaz rakamlara satıyor, hem de yok satıyor.

Bir dostum, geçenlerde, giymeyeceğim bir elbiseye neden 20 bin dolar vereyim, diye sordu. Ben de ona, yaşayamadığın bir hayata yüzbinlerce lira yatırdın. Senin için bu zorunluydu, seçeneğin yoktu, seçmediğin bir coğrafyada dünyaya geldin ve sonrası tamamen toplumun belirlenimleriydi. Bugün giymeyeceği bir elbiseye 20 bin dolar veren birilerini suçlamayamazsın, diye yanıtladım. Haklısın, dedi.

Ama konu bu değil, konu sevdiğimiz ve bize, olmak istediğimiz imgeyi sunan her şeye sahip olmak isteriz, bu 80’lerde bir posterdir, 90’larda bir romandır, milenyumda da NFT’dir.

Bu haftalık bu kadar.

Kendinize iyi bakın.

Yorumlarınızı, sorularınızı yazın, yanıtlamaya çalışayım, sonraki yazılarımda da değerlendireyim. Teşekkür ederim.

Haftanız güzel ve ilginç geçsin.

Kaan DEMİRDÖVEN 

NFT Host Manager 

https://rarible.com/nftfanzin

https://opensea.io/nftfanzin

https://mintable.app/u/nfthouse2

www.instagram.com/nfthouse2

www.twitter.com/kaindede

www.kaandemirdoven.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL