Kripto Para NFT FANZİN

NFT Avantgard

NFT Avantgard
Gökkuşağı Köşesi Banner

Değerli Okurlarım,

Kripto ve sanat kavramları NFT ile bir araya gelmiş gibi görünse de aslında 1930’ların sonlarında ortaya çıkan avantgard sanat anlayışından beri para ve sanat ilişkisi bilinen bir gerçek. Ama şunun hemen altını çizelim NFT, estetik değeri ve finansal değeri uyumlu hale getirmiyor, finansal değeri büyütmek için ilkini yutmayı göze alıyor. Bu da sanat eleştirmenlerini, sanatçıları kızdırıyor doğal olarak ama istiyorsanız bütün suçu Andy Warhol’a da atabilirsiniz, bu sizin bileceğiniz bir iş.

Sonuç değişmeyecek: Yapay (doğalın karşıtı olarak) seleksiyon!

Darwin’den kurtuluş yok.

Bu sabah annemle kahvaltıda şunu tartışıyorduk. O, evren nasıl oldu diye sordu. Ben de bu soru, bir ihtiyaçdan veya bir açlıktan veya bir problemden kaynaklı soruluyor. Bu soruyu neden soruyoruz, diye sormalıyız diye yanıtladım. Dur, dedi, benim ayarlarımla oynama! Haklıydı, evrene neyle baktığımız önemli. Mametametikle bakarsak evrenin bir parçasını yakalamış oluruz. Kimya ile bakarsak, başka parçasını… Ama biz genelde, sıradan insanlar, evrene içinde dünyaya geldiğimiz ve sorgulanması günah olan folklor ile bakıyoruz dünyaya, evrene… Aslında bizim tüm evrenimiz o folklor, yani bu durumda evrene asla bakmış olmuyoruz. Bu yüzden de folklorümüze ters düşen bir şey işittiğimizde ayarlarımız bozuluyor.

“NFT, evreni anlamak için kullanmamız gereken bir aygıt olabilir mi? Evrene NFT gözüyle bakabilir miyiz?” 

Bakmayı başardığımızda evren bize daha önce hiçbir disiplinde kendisini açmadığı bir yönünü açabilir.

Mesela şöyle bir NFT sanat çalışmasına denk gelebilirsiniz: Bu NFT’yi satın alırsanız NFT silinir. Parlak ve heyecan verici bir özgünlük değil mi? Evreni, sayılarla, yasalarla, mekanikle veya kuantumla değil de düşünce ile ilişkinde yakalamak! Tıpkı kuyruğunu ısıran yılan gibi: “Evrenin içindeyim ama evren de benim içinde; evrenden evrene bakıyorum, ben evrenin uzantısıyım.. “

Paranın Sanatla özdeşleştiği sıfır noktası!

– Öyle bir NFT’ye sahibim ki, onu satın aldığım an SİLİNMİŞ bir NFT!

– Bana da satar mısın?

Dadaist bir durum. NFT’nin orijinalinden daha hızlı değer kazanması, bu da post-truth kavramını daha iyi anlamamızı sağlıyor. Biricikliğin biricik anlamı: “Sana göre bana göre”ye göre bir görececi mutlaklık!

İşin simyası * değişiyor.

Kendinize iyi bakın.

Yorumlarınızı, sorularınızı yazın, yanıtlamaya çalışayım, sonraki yazılarımda da değerlendireyim. Teşekkür ederim.

Haftanız güzel ve ilginç geçsin.

* Fikir felsefe taşıdır, para iksirdir, finansal değer ise simya’dır. Simya her hangi bir metayı veya maddeyi tezgahına alır, ona iksirden katar ve felsefe taşı ile temasa sokar, ve onu istediği bir başka maddeye/metaya dönüştürür.

Kaan DEMİRDÖVEN

NFT Host Manager

https://rarible.com/nftfanzin

https://opensea.io/nftfanzin

https://mintable.app/u/nfthouse2

www.instagram.com/nfthouse2

www.twitter.com/kaindede

www.kaandemirdoven.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL