Köşe Yazıları

NEYSE! (PEK SEVERİM BU KELİMEYİ)

NEYSE! (PEK SEVERİM BU KELİMEYİ)
Gökkuşağı Köşesi Banner

Ömer Zülfü LİVANELİ’nin “Orta Zekalılar Cenneti” adlı kitabının “Canı Sıkılanlar Kulübü” (Elimdeki baskıda 77. sayfa) başlıklı yazısını okuduğumda birilerinin bu kadar yalın, net, sokak diliyle dert anlatma meziyetine özendim doğrusu. Bahsi geçen soyut kulübün baş köşesine aday olmuş bir fani olarak, kelimeleri oradan oraya savurup yazdığım kısa vadeli, duygu temelindeki yazıları düşününce eksikliğimi bir kez daha anladım, pek hazin bir karşılaşmaydı bu ancak ona da alıştık ki insan alışır, tabiatı bu.

Neyse! (pek severim bu kelimeyi).

Yukarıda bahsi geçen yazı özetle: Her konuda fikri olan insanlarla, bu fikirlere ekseriyetle canı sıkılan insanın hikâyesini anlatıyor “Benim bunlara canım sıkılıyor,” vurucu cümlesiyle. Birçok insanda olduğu gibi işte tam da bu noktada başlıyor benim de çıkmazım; Neyi, ne kadar yazabilirim, söyleyebilirim, yapabilirim? Sezen AKSU’nun kız çocuklarının okumasına destek için yaptığı “Kardelen” albümünde ‘’Kapalıyız’’ adında bir şarkıda da dediği gibi; baş kaldırıyor gibi gözüküp sürüye yandan yandan ekleniyoruz çoğumuz ve çıkmazımız da burada başlıyor, çıkmazın başladığı yerde de özgürlüğümüz son buluyor ve yalın dili kaybedip, söylediklerimizi kelime altlarına saklıyoruz, kelimeleri soyutlaştırarak.

Sevgili Gülcan PANDORA’nın ilk yazısında yaptığı “Etken Medya” tanımından yola çıkarak ve 43 yılın hatırına yazdığım her şeyin mümkün olduğunca sade ve anlaşılır olması için uğraşacağım. Elbette yazılan her şeyden birlerinin bir şey alıyor olması mühim konu ancak, ben dert anlatıp rahatlamak için burada olacağım, umarım bu arada birilerine de keyif vermiş olurum.

Bu tanışma yazısını güncel ya da güncel olmayan müzik, kitap ve dizi tavsiyeleriyle bitiriyorum:

Dinleyin;

*Jonathan ROY-Breathe Me

*Billie EILISH–NDA

*Sezen AKSU–Ben de Yoluma Giderim

Okuyun;

*Zülfü LİVANELİ – Orta Zekalılar Cenneti

*Daron ACEMOĞLU & James A. ROBİNSON – Dar Koridor

*Olgu ILGIN-Küs müyüz Tanrım?

İzleyin;

You (dizi)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

CEM

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL