Teknoloji

Milli Savaş Uçağı 2025’te Göklerde Olacak

Milli Savaş Uçağı 2025’te Göklerde Olacak
Gökkuşağı Köşesi Banner

Milli Muharebe Uçağı (MMU) için parça üretimi devam ediyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi hakkında bilgi verdi. Kotil, projede önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyledi.

MMU’nun parça üretimine hız verdiğini belirten Kotil, “Bin mühendisimiz hummalı bir şekilde çalışıyor. İnşallah 2022’de MMU’yu tanıtacağız, 2023’te hangardan çıkaracağız ve 2025’te uçuracağız” dedi. Savaş uçağının 20 bin parçadan oluşacağını kaydeden Kotil, “Başlangıçta , hazır motor kullanılacak, ardından yerli motor devreye girecek, klima sistemi de ülkemiz firmaları tarafından üretilecek” dedi.

Kotil, HÜRJET eğitim uçağının 2023 yılında göklerde olacağına dikkat çekti. Bu uçağın şirketin kendi kaynaklarıyla üretildiğine işaret eden Kotil, “Hem HÜRJET hem de MMU’yu aynı anda yapıyoruz. Bunlar birbiriyle uyumludur. Eğitim uçaklarımız, personel yetiştirmemizin ve savaş uçaklarımız için teknoloji geliştirmemizin önünü açıyor” dedi.

ATAK 2 ile ilgili detayları paylaşan Kotil, “Bu 11 tonluk bir helikopter. Kara Kuvvetleri Komutanlığımız için 3 adet inşaata başladık. İlk uçuşunu 2023’te yapacak. 2025’te Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza sunacağız. Bu çok ama çok önemli. ATAK 2’nin güç sistemini (iletim sistemi) kullanarak genel maksat helikopteri yapıyoruz. Sınıfının en iyisi olacak. Bu daha kısa, arkasında rampa var. Gemiye kolayca binebilir. Dolayısıyla bu helikopter Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız için çok faydalı olacaktır. Kapasite olarak 19 askerimizi karadan gemiye götürebilecek. Her yerde kullanılabilir. 2025’te uçacak ve 2027’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza sunulacak.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL