Gündem Köşe Yazıları Magazin

MASKE

MASKE
Gökkuşağı Köşesi Banner

Son zamanlarda yaşanan tartışmalara sebep konuların tarihini incelediğimizde, düşüncenin o zamanın koşullarında dahi bugün olduğu kadar sığlaşmadığını görüyor insan.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir eğlence programında kullanılan maske vb. kostümler dolayısıyla ortaya çıkan tartışma konusu ve şekli de buna açık örnek.

Bu yazıyı yazmaya karar verene kadar konunun detayını, tartışmanın düzlemini ve üretilen gerekçeleri bilmiyordum, üzerinde de durmak istemedim açıkçası, ta ki yazıyı yazmaya karar verdikten sonra bir televizyon programında üretilen komplo teorilerinin özetini izleyene kadar; meğer bahse konu maskeli eğlence programı pagan tanrılarından, satanizme kadar bir dolu subliminal alt metin kullanarak milli ve manevi değerlerimize savaş açmış!

Basın, yayın ve iletişim sektöründe sınırların kalkmasıyla bu amacı daha açık şekilde yapabilecek ve denetimi daha zor bir sürü mecra varken neden Radyo Televizyon Üst Kurulunun yoğun disiplini altında olan ulusal bir TV kanalı seçildi konusunda bir gerekçe üreten görmedi̇m. Varsa bana da aşağıda yorum olarak yazabilir.

Neyse, konunun özüne yani maskenin tanımı ve tarihçesine bakacak olursak; Maske Türkçeye Fransızca “masqué” kelimesinden geçmiştir ve her coğrafya ve kültürde başka amaçlar için kullanılmıştır. Örneğin Antik Yunan ve Roma’ da ölen atalarını temsilen maske kullanılırken, Afrika’da doğa üstü güçleri temsilen kullanılmaktadır. Günümüze bakıldığında ise daha çok tiyatro vb. gösterilerde kullanılan bir obje haline gelmiştir. Maskenin bu kısa tarihçesine baktığımızda, bugün ortaya çıkan sığ tartışmalara yeniden hayret ediyor insan. Bunun yanında, inandığı değerlerden bir televizyon programında kullanılan görseller dolayısıyla nasıl vazgeçebilir izleyen bunu kestiremedim, bir öngörüm de yok ancak, ülkemizde sabah ve öğle kuşağında yayınlanan televizyon programlarının çoğunun cehaleti körüklediği gayet açık. Açık olan bir diğer konu ise bu programlarda yaşanan, evrensel değerlere de aykırı konuların kahramanlarının, görsel olarak gayet milli ve manevi değerlerimize bağlı bir görüntü sergiliyor olmaları ki, kanımca asıl tehlike de burada.

İşin özeti maske takan birinin şu inanca ya da şu manevi değere sahip olması ya da olmaması gerektiği yönünde yasal bir metin ve öngörümüz yokken, bu endişeyle ilgili kurumları göreve çağıranların, sabah ve öğle kuşağındaki programlar için de aynı hassasiyeti göstermelerini temenni ediyoruz.

Pazar yazısında görüşmek üzere.

CEM

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL