Gündem Siyaset

Maçoğlu’dan proje isteyen AKP’li başkan: Aleviler hak hukuk biliyor, Urfa’da tutmaz

Gökkuşağı Köşesi Banner

Şanlıurfa Akçakale ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan proje istediğini söyledi. Projenin Şanlıurfa’da uygulanamayacağını söyleyen Yalçınkaya Alevi inancına işaret etti.

AKP’li Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya Şanlıurfa’da yayın yapan Edessa’da yayınlanan Gündem Özel programının konuğu oldu. Mehmet Yalçınkaya, Tunceli’nin Türkiye Komünist Partili (TKP) Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan uyguladığı projeleri kendi ilçelerine uyarlamak için görüş aldığını söyledi. Projelerin Akçakale’de tutmayacağını ifade eden Yalçınkaya, “Alevi inancı çok sağlam bir inanç. Hakkı, hukuku bilen adamlar. Ben versem ne mazotu alabilirim ne nohutu alabilirim” şeklinde konuştu.

“BEN NOHUT VERSEM GERİ GETİRMEZLER”

Yayında, yapımcı Şeref Toprak’ın, “Tunceli benzeri projeler mi uyguluyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Akçakale Belediye Başkanı Yalçınkaya şunları söyledi:

“Gittim ben. Tunceli Belediye Başkanı ile de görüştüm. Dedim ki, ya çıkar senin şu modelini. Belki bize bir faydası olur. Çıkardı adam. Şimdi adam nohutu vermiş, mazotu vermiş. 5 dönümde nohut ekecek. Hasatta geri getirecek.

Şimdi bu model burada işlemez kardeşim. Alevi inancı çok sağlam bir inanç. Yani, hakkı, hukuku bilen adamlar. Adam biliyor. 5 dönüm nohut ekecek. Gitti, beş dönümün nohutunu aldı, mazotunu aldı. Getirip veriyor, başkan da pazarlıyor. Parasını veriyor, karını veriyor.

Şimdi ben versem ne mazotu alabilirim, ne nohutu alabilirim. ‘Ne olmuş baba yani bize 5 kilo nohut verdin diye (Alaylı bir ifadeyle) başımıza her gün kakirsin’ derler. Bu Tunceli modeli burada olmaz. Biz kendimize göre model bulmalıyız. Gittim, inceledim yani her şeyi.”

“URFA’NIN BİR KÖYÜNDE URFALI’NIN YAPTIĞI SAĞLIK OCAĞI VAR MI?”

Konuşmasının devamında, Şanlıurfalıların yaşadıkları yere sosyal yardımda bulunmadıklarını da savunan Yalçınkaya, bu konuda ise şunları söyledi:

“Aha burada tıp fakültemiz var. Urfalı bir tane kapı vermiş mi, bırak tıp fakültesi kurmayı? Ben anlamadım. Şimdi bir valimiz vardı, Allah selamet verdi. Diyordu ‘Ben bu Urfalıları anlamadım. Diyorsun Balıklıgöl’e gel para ver, vermiyor. Urfaspor’a ver vermiyor. Ne cennete veriyor, ne cehenneme veriyor.’ Bilmiyorum yani, çözemedik yani.

Kayseri’de, Almanya’da çalışmış bir işçi, para biriktirmiş. Köyüne sağlık ocağı yapıp, hediye etmiş. Urfa’nın bir köyünde bir Urfalı’nın yaptığı sağlık ocağı var mı ya? Böyle bir yer. Böyle bir zor bir yer.”

AKP’Lİ MEHMET ÖZHASEKİ’YE TEPKİ

Programın bir bölümünde de AKP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile yaşanan olayları anlatan Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi Haseki geldi burada konuştu. Bizim bugünkü yerel yönetimin başındaki. Burada Hilton’da konuştu. Üç gün. Dedi ki, ‘22 yıl ben Kayseri’yi idare ettim. Şu kadar eser yaptım, bu kadar eser yaptım. Ve her kuruşu da kendim bularak, arsa üreterek bu işin içinden çıktım.’ dedi.

İnince, ‘Sayın bakanım ben de söz istiyorum’ dedim. ‘Buyurun’ dedi. Çıktım kürsüye. Dedim ki, ‘Bunları yapmışsın tamam. 13 ilçe de Ak Partili. Yani MHP’yi de bizden ittifak sayarsan aynı. Gel bize antrenörlük yap, bize yol göster. Biz de bu işi yapalım.

Sonra dedim ki, size bir soru Sayın Haseki. Kayseri’ye peygamber gelmiş mi? ‘Yok gelmemiş’ dedi. ‘Niye?’ dedim. ‘İyi adamlar’ dedi. Dedim ‘Kötü adamlar da burada. (Burada yapıcı Şeref Toprak araya girerek ‘Onun için hep peygamberler gelmiş’) diyor. Kesin. Ondan emin olabilirsin. En fazla peygamber de Akçakale’ye gelmiş. Şimdi gerçeği kabul etmek lazım. Urfa’nın kendine göre sıkıntıları var. Sıkıntı bölge.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL