Köşe Yazıları

MAAŞIMI DOLARLA ALMIYORUM!

MAAŞIMI DOLARLA ALMIYORUM!
Gökkuşağı Köşesi Banner

Başlığa sebep diyalogu hatırlayanınız vardır, hatta unutmayanınız çoktur eminim. Doların artışı karşısında bizleri teselli etmek ve bu artışın ülke insanına zararı olmadığını açıklamak adına kurulmuş o malum soru cümlesi -Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?- elbette hafızalarımızdan kolay kolay silinmez, silinmemeli de. Cümle kurulalı çok zaman olmuş olsa da, doların ateşinin bir türlü söndürülememesi dolayısıyla, hafızalardaki tazeliğini bu süreçte hep korudu malum mülakat. Aslında cümle kaynağını, dünya ölçeğinde kendi milli ekonomi politikamızı oluşturursak, doların artışının bizlere çok da zararı olmayacağı düşüncesinden aldığını düşünüyorum lakin ne zaman, ne mevcut konjonktür ne de verilen örnek cümle, cevabın bu niyetini anlamamıza yeterli olmadı. Zaten örnek de ‘’Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?’’ değil de, ‘’Ekmeğinizi dolarla mı alıyorsunuz?’’ minvalinde bir şey olmalıydı ki biraz daha manâlı olsun. Ha alay konusu olur muydu, elbette: bu şartlar altında, bu minvalde kurulacak her cümle alay konusu olurdu o ayrı.

Ben ekonomist değilim, çok da anladığımı söyleyemem ancak, toplumdaki ekonomik katmanların tam ortasında yaşayan biri olarak mevcut şartlarda toplumda yaşanan sorunların, bu süreçte insanların yaşadığı sıkıntıların gayet farkındayım ve umuyorum en kıza zamanda bu sorunlar çözülür ve halkın refahı sağlanır. Bu temenni işin bir boyutu, diğer boyutu da her zor şartta durumdan komedi çıkartan, eğlenmeyi bilen insanımız: bu da teselli boyutu. İnternette bir müddet gezinirseniz gayet eğlenceli paylaşımlarla karşılaşabilirsiniz: kara komedi!.. Bakalım bu noktadan “delilik” boyutuna ne zaman ve kaçımız geçeceğiz?

Ne demiştik, ben ekonomist değilim, mevcut sorunların nasıl çözüleceği konusunda profesyonelce bir fikir üretemem ancak, hepimizin olduğu gibi benim de çözüm önerilerim var. Direkt ekonomik sorunlar gibi gözükmese de hukukun, demokrasinin, insan haklarının iyileştirilmesi bile ekonomide epey yol almamıza vesile olacaktır ama bu konuda karar vermesi gerekenlerin paramızın dolar karşısında yaşadığı sıkıntıya çözüm olarak ürettiği cümleleri duyunca, insanın umudu azalmıyor değil. Çünkü kurulan teselli cümlesi sorunun da ta kendisi zaten ama ben yine de duruma pembe gözlüklerimi takarak bakıp, umudumu kaybetmeme taraftarıyım: belki meşhur Z kuşağına olan inancım, belki her zor şartı yaşamış ve bu zorluklardan güçlenerek çıkmış ülke olmamız sebep buna, kaynağını net olarak bilmiyorum ama benim umudum var ve onu kaybetmeye hiç niyetim yok.

İyi pazarlar.

CEM

—————————-

…sonra büyüdükçe şehirler, tenhalaştı maneviyatımız

Erken doğmuş, özürlü umutlarımız oldu; kısa, hikâyelik…

Uçamayan martılar,

siyah güvercinler v.s….

——————–

Okuyun;

*Daron Acemoğlu-James A. Robinson/Dar Koridor (2. kez tavsiyemdir)

*Robin Sharma-Sen Ölünce Kim Ağlar

*Cüneyt Uzunlar-Etken Medya

*Can Yücel – Götümser (şiir)

Dinleyin;

*Mazhar Alanson-Benim hala umudum var

*Manchester Orchestra-The Silence

*Sezen Aksu-Gidemem

İzleyin;

*Yeniden Başla (Film)

*Into The Night (Dizi)

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL