Kültür-Sanat

“LEYLA VE KAYS…”

“LEYLA VE KAYS…”
  • (Kimisi kâğıtlara yazılır şiir olarak kalır.
  • Kimisi ise tarihe yazılır EFSANE olur…)

16. yy şairlerinden Fuzuli, dilden dile, kültürden kültüre aktarılan Leyla ile Kays adlı muhteşem eserinde, birbirine âşık iki insanı işler. Eserde asıl aşk, bir yasakla alevlenir.

Leyla ve Kays birbirine âşıktır. Bu durumu duyan ailesi Leyla’yı eve kapatır, Kays ile görüşmesini yasaklar. Bu yasağın ardından Kays, ‘Mecnun’a dönüşür. Mecnun çöllerde Leyla’sını ararken, Leyla bir başkasıyla evlendirilir. Ardından da evlendirildiği kişiyi kaybeder.

Bir gün Leyla, Mecnun’un çölde olduğu duyar ve onu aramaya çıkar. Bulur da… Ancak Mecnun onu tanımaz ve Leyla’ya, “LEYLA BENDEDİR, SEN KİMSİN?” diye sorar. Leyla çabalar Leyla olduğuna inandırmaya ancak nafile. Çok geçmeden Leyla geri döner ve hayatını kaybeder. Ne zaman ki Leyla hayatını kaybeder o zaman Mecnun anlar, Leyla’sı yoktur artık. Yaradan’a yalvarır, Leyla’sına kavuşmak için. Yaradan o an Mecnun’un duasını duyar, göğü yere, yeri göğe kavuşturan, Mecnun’u da Leyla’sına kavuşturur…

Mecnun, Leyla’ya sorduğu “Leyla bendedir, sen kimsin?” sorusuyla neyi kasteder?

Burada aşkın ötesinde bir aşk söz konusudur. Kays, sevdiği kişiyi, Leyla’sını kaybeder, Leyla’nın evlenmesiyle onun sevgisini kaybeder, Leyla’ya kalbinde yüklediği anlamı kaybeder. Mecnun’un acısı bundandır.

Freud, “Yas ve Melankoli” adlı eserinin bir metninde, ölüm üzerinden aşka atıfta bulunarak, “Yas tutan kişinin ne kaybettiğini bildiğini ancak sevilenin kaybıyla birlikte neyin eksildiğini bilmediğini” belirtir.

İşte Kays’ın, yani Mecnun’un sorusunun cevabını da burada aramak lazım. Kays Leyla’yı kaybetmiştir ancak kendi Leyla’sını kaybetmemiştir, o içindedir. Kays, Leyla’yı fiziksel olarak kaybetmiştir ancak Leyla’ya olan aşkı, kalbi ve ruhu üzerinden devam etmiştir. Kays, içindeki Leyla’yı seçmesiyle, sevgisini eşsizleştirmiş, bir efsane haline getirmiştir…

Her kaybın içinde mutlak bir kazanç vardır. Ne kadar fazla son varsa hayatınızda, o kadar büyük olsun sevinçlerini… Bir o kadar da başlangıcınız olacak çünkü.

Mehmet Ali GÜNEŞ 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL