Ekonomi

Kasım ayının ilk zammı benzine yapıldı

Kasım ayının ilk zammı benzine yapıldı
Gökkuşağı Köşesi Banner

Benzine 71 kuruş zam geldi, litre fiyatı 21,37 TL’ye yükseldi.

Ekim ayında petrol fiyatlarının yükselmesi ve dolar kurunun da zirveye çıkmasıyla akaryakıt fiyatlarına da zam yapıldı. Benzine bir kez zam gelirken motorine beş kez zam iki kez de indirim yapıldı. Kasım ayının ilk gününde benzine 71 kuruşluk zam yapıldı, motorin fiyatında ise değişim olmadı. Motorinin litre fiyatı 26,38 TL.

Petrolde son durum

Petrol ihraç eden ülkelerin (OPEC+) günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararının ardından Brent petrolde 90 dolar tabanı korundu. Son aylardaki düşüşünü Ekim’de durduran petrol fiyatlarında sakin bir seyir var. Çin, ABD ve Euro Bölgesi başta olmak üzere güçlü ekonomilerdeki yavaşlama petroldeki yükselişi sınırlıyor.

Dolar/TL yatay

Merkez Bankasının faiz indirimine ya da yükselmeye devam eden enflasyona tepki vermeyen kur, küresel gelişmelere de yine tepkisiz kalıyor. Bu hafta Fed’in faiz kararı, ABD’den gelecek PMI ve tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Yurt içinde de Ekim ayı enflasyonu takip edilecek. 18,60’ta yatay seyir izleyen kurun iç ve dış gelişmelere vereceği tepki önemli. Eğer kurda 18,70’lere doğru atak yaşanırsa gelecek günlerde akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar gelebilir.

Güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 21,27 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 10,7 TL

(investing.com)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL