Köşe Yazıları

KARTPOSTALLAR

KARTPOSTALLAR
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bu hafa sonu Hristiyan dostlarımız Noel bayramını kutladılar. Onlar da tıpkı diğer inançların bayramlarında olduğu gibi özel sofralar hazırladı, mümkün olduğunca sevdikleriyle birlikte yemekler yiyip, güzel sohbetler ettiler. Korona yasaklarının elverdiği kadarıyla tabi.

Büyükler hatırlandı, aileler bir araya gelip birbirlerine güzel dileklerde bulundular. Noel ağacının altına hediyeler koydular ve birbirlerini sevindirdiler. Sonra gelen tek tük kartpostalları açıp evin uygun bir kösesine dizdiler.

Eski yılbaşı kutlamalarının baş kahramanı kartpostallar. Hatırlanmanın, sevginin, değer vermenin aracısı kartpostallar. Değişimin ‘ilk kurbanı’ kartpostallar. Yetmişli, seksenli yıllarda çocuk olanlar iyi bilir: özellikle yeni yıl öncesi yakın akrabalar, arkadaşlar, eş/dost birbirine kartpostal yollarlardı. O güzelim kartların ön yüzündeki gördüğün ve hiç tanımadığın yerin hayalini kurar, arkasına sığdırılmış birkaç yürekten sızan cümleyle içini ısıtırdın. Sevdiklerinden gelen bu kartlarla hasret giderir ve hatırlanmanın verdiği mutluluğu yaşardın.

Hiç görmediğimiz şehirleri, hiç tanımadığımız kültürleri ayağımıza getirirdi o kartlar. Özellikle köyde yasayanlar için ayrı bir anlam taşırdı. Çünkü kartpostallar köyde yaşayan çocukların bilmedikleri hayatlara açılan penceresiydi. Uzak diyarlardan uzatılmış sıcak bir dost eli edasında kartlara bakılır, hayallere dalınırdı. Sevgiyle okunup, yıllarca özenle saklanırdı.

Teknoloji geliştikçe hayatlarımıza renk katan kıymetli şeyler maalesef tozlu raflara kaldırılmaya başlandı. O tozlu raflarda yerini alan ilk şeyler de neredeyse kartpostallar oldu. Özellikle cep telefonları, kalemle, kâğıdın ve o sıcacık hissettiren: rengarenk ‘kartların’ buluşmasına çelme takar oldu. İşin kolayını bulan insanlar bir kart alıp yazmak ya da bir mektup yazmak yerine, telefondan hazır yazılmış cümleler ve dijital kartları gönderip kurtuldular. Zaman ilerledikçe o dijital cümleler kelimeler, yerini figürlere bırakır oldu. Bir tıkla yüz kişiye ayni figürleri, ayni cümleleri gönderip görevimizi yerine getirdiğimizi sanır olduk.

Oysa o hazır tekstlerdeki cümleler bize ait değildi. Bizim duygularımızı anlatmıyordu. Anlattığını sanarak yıllardır kendimizi kandırıp durduk, halen da kandırmaya devam ediyoruz! Koca bir dünya barındıran kartlar artık bir tek tıkla gelip, tek bir tıkla silinip çıkıyor hayatlarımızdan.

Ne yazık ki sadece bir kartla kapsamlı kalmıyor bu değişim. Hayatlarımızı kolaylaştıran her şey aslında bizden birçok değerimizi alıp götürüyor.

Farkında mıyız? Gittikçe duygularımızı köreliyor, bize ait olmayan kelimeleri cümleleri kullanıyoruz. Birbirimize değer verdiğimizi bile bir kap atarak gönderdik zannediyoruz. “Seni seviyorum,” demek, “Benim için değerlisin,” demek, “İyi ki varsın,” demek niye bu kadar zor gelir oldu bizlere.

Açıkçası bu gafil uykudan uyanıp, bize anlam katan değerlere sahip çıkmazsak bir gün duygusuz bir nesil bırakacağız geride. Her şeyi dijital ortamda halleden, duyguları törpülenmiş bir nesil…

Ekonomik şartların hayatlarımızı tarumar ettiği bu günlerde bir ekmeği almak için bile hesap yapan bir topluma bunu söylemek çok zor biliyorum, fakat her kötü dönemi olduğu gibi bu günleri de atlatacağımıza inanıyorum. Yeter ki duygularımızı, inançlarımızı, kültürümüzü kaybetmeyelim.

Haydi gelin bugün bir sevdiğimize maliyeti düşük ama gönül telinden bir kartpostal yazıp verelim.

* * * * * *

Bu kartta benden size gelsin sevgili okurlarımız ❤️

Yeni yılın bütün dünya coğrafyasına şifa, barış, sevgi, eşitlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Uzaktan içim sızlayarak takip ettiğim ülkeme de: ekonomisi düzelmiş, siyaseti temizlenmiş, ilim ve bilim yoluna ilerleyen çocukların, gençlerin ve kadınların gülümsediği, topraklarındaki zenginliğin farkına varıldığı umut dolu bir yıl diliyorum…

Birbirinizi sevin, birbirinize değer verin, sarılın, korunun… Dünyayı sevgi kurtarır!

Sağlıcakla kalın…

Birgül SOLMAZ K

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL