Gündem SonDakika

Dikkat: İstanbul’da Kar Alarmı!

Dikkat: İstanbul’da Kar Alarmı!
Gökkuşağı Köşesi Banner

İstanbul’da yoğun kar yağışı alarmı! İşte önlem için uygulanacak kısıtlamaların tamamı.

İstanbul Valiliği, kentte beklenen yoğun kar yağışının başlamasıyla bir dizi önlem aldı. Buna göre, kent genelinde üniversiteler dahil eğitime 4 gün ara verilirken, kamu personeline de 2 gün idari izin verildi. Ayrıca tüm otogarlardan otobüs çıkışı yasaklandı ve Trakya ve Anadolu istikametinden seyahat eden kamyon ve tırların şehre girişleri yasaklandı. Kent genelinde AVM’ler kapatıldı, motokurye, motor ve scooterların trafiğe çıkışına yasak getirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için günlerdir yaptığı Sibirya kökenli Aybar kar fırtınası, kent genelinde etkisini göstermeye başladı. 4 gün sürmesi beklenen fırtına nedeniyle kent genelinde bir dizi önlem alındı.

İSTANBUL VALİLİĞİ KISITLAMALARI AÇIKLADI

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, kent genelinde resmi ve özel kurumlarda eğitime 14 Mart tarihine kadar ara verildi. Kamu personeli 10 ve 11 Mart tarihlerinde idari izinli sayıldı. Tüm otogarlardan şehirler arası otobüslerin çıkışları durduruldu. Trakya ve Anadolu istikametinden İstanbul’a seyahat eden kamyon ve tırların şehre girişleri yasaklandı. AVM’ler bir sonraki duyuruya kadar kapatıldı. Motokurye, motor ve scooterların trafiğe çıkışları yasaklandı.İstanbul Valiliği’nin karla mücadele kapsamında aldığı önlemler şöyle:

1- 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren; ilimiz dahilindeki bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları ıle halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, Kur’an kursları, çeşitli kurslar. özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri. resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları da dahil olmak üzere. bütün eğitim kurumlarında “yüz yüze eğitim” faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine,

2- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinde 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar faaliyetlere ara verilmesine.

3- İstanbul’da bulunan üniversite rektörlerimizle yapılan istişareler doğrultusunda ilimizde yükseköğrenime 14 Mart 2022 Pazartesi gününe kadar ara verilmesine,

4- Kurumlarımızca zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla, güvenlik, sağlık ve ulaşım hizmetleri dışında memur, iş, ve diğer personelin 10 Mart 2022 Perşembe ve 11 Mart 2022 Cuma günleri idari izinli sayılmalarına,

5- Esenler. Harem ve tüm cep otogarlarındaki şehirlerarası yolcu otobüslerinin çıkışlarının 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 16.00’dan itibaren durdurulmasına.

6- Trakya ve Anadolu istikametlerinden İstanbul yönüne seyahat eden kamyon. ve tırların, ilimize girişlerinin 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren kısıtlanmasına.

7- İlimizdeki meslek odaları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan görüşmeler doğrultusunda: AVM’Ierin 9 Mart 2022 Çarşamba gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar saat 18.00’de kapanmasına; AVM otoparklarının kullanılmak üzere açık bulundurulmasına,

8- Motokuryeler, motor ve scooterların 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 00.00’dan itibaren bir sonraki duyuruya kadar trafiğe çıkışının kısıtlanmasına, karar verildi.

FIRTINA YARIN ÖĞLEDEN SONRA ETKİSİNİ ARTIRACAK

Meteoroloji’den yapılan uyarılara göre; İstanbul genelinde etkili olması beklenen kar fırtınasının yarın öğle saatlerinde etkisini artırması bekleniyor. Kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın (mevsim normallerinin 6 ila 10 derece altında) etkili olacağı tahmin ediliyor.

KAR KALINLIĞI 20 SANTİMİ GEÇECEK

Sibirya kökenli olduğu bilinen Aybar soğuk hava dalgasının etkisiyle kar yağışlarının il genelinde aralıklarla kuvvetli şekilde süreceği belirtiliyor. Fırtınanın etkisiyle kar kalınlığının 20 santimi geçeceği söyleniyor.

sondakika

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL