Köşe Yazıları

Kaptanla Konuşmalar – 4 “8 ARALIK GÜNÜ”

Kaptanla Konuşmalar – 4 “8 ARALIK GÜNÜ”
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Ve nihayet 8 Aralık günü bir sene daha öldüm kaptan. Böyle böyle yavaş yavaş öleceğim. Kendi yalnızlığıma ait bir yer edinemeden göçüp gideceğim bu diyarlardan. Arkamdan kimse bir şey demeyecek, odamın içinde hapsolmuşken kim nereden bilecek ki yaşadığımı? Belki komşular kokuya gelir ‘Garibin biriydi, kimseye ilişmezdi, kimseyle de konuşmazdı,’ derler.

Haklılar kaptan, kendime ördüğüm o duvardan sonra kapımı birine açmaya korkuyorum. Ne vakit bir adım atmaya kalksam o an düşüyorum. Ben artık düşmek istemiyorum kaptan ve bu yüzdendir, sana bile gelmediğim zamanlarda odamın en karanlık köşesinde sırtımı duvara yaslayarak biraz da sarhoşken seninle konuşuyorum. Ama sen burada yoksun kaptan, gördüğüm bu siluet özlediğim insanların hayali. Benim insan olduğum zamanlar bir kaç arkadaşım vardı, henüz ölmemiş, ortalığa neşe saçarken bin yılda bir akıllarına gelirsem mesaj atıyorlar kapımı çalıyorlar. Sende duyuyor musun kaptan?”

-“Neyi oğlum?”

“Bu yalıtımlı binadaki yalnızlığın o iğrenç sessizliğini. Sahi kaptan sen nasıl ayakta kaldın? Bunca yıl bu olanlara nasıl dayandın? Bunca insanı nasıl topladın çevrene? Sen de ‘Sevilmek için herkes gibi mi oldun?’ Ben artık sevilmek istemiyorum kaptan, hatta sevişmek de… Çünkü ikisi de acı veriyor hassas ruhuma. ‘Dünya hassas kalpli insanlar için bir cehennem.’ Kim bilir ne günah işledim ki bu dünyada cehennemi yaşıyorum. Ya cennet, cehennem bu dünyada ise ve insanlar bir önce ki hayatlarının cezasını ya da mükâfatlarını alıyorlarsa? Ya önce çekip, sonra paçayı kurtaranların günahı daha az ve bizim çoksa, ölünceye kadar sürecekse bu çektiklerimiz ve bizim ölecek kadar cesaretimiz yoksa? Ya ben aslında sadece insanların beni görüp hallerine şükretmesi için yaratıldıysam ve bu yaratılış insanların yok oluşuna kadar sürecekse? Düşünebiliyor musun kaptan: dünyanın yok oluşuna kadar seninle bu karanlık odanın içinde sürekli ölerek yaşadığımızı? Düşünemiyorsun değil mi? Ben olsam ben de benimle sonsuzluğu düşünemezdim. Sen de haklısın kaptan.”

-“…”

“Geç oldu sen git artık. Özlediklerimin kılığı ile geleceksen de bir daha gelme. Çünkü o hallerin bana acı veriyor.

Öpüyorum Kaptan… Henüz yaşayan tüm hücrelerindeki yalnızlıklardan. “

Mehmet YEL

Kaptanla konuşmalar – 4

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL