Köşe Yazıları

Kaptanla Konuşmalar – 17 “RUJ”

Kaptanla Konuşmalar – 17 “RUJ”
Gökkuşağı Köşesi Banner

İnsanın kalbi kurur mu? Kuruyormuş… Göz pınarları gibi, tükenen kelimeler gibi ve biten bir ana şefkati gibi kuruyormuş. Bir şeyleri böyle ağlaya ağlaya anlatmak istiyorum ama bir damla yaş düşmüyor gözümden.

“İnsan, kaderinden kaçamaz mı kaptan?”

– Bilemiyorum ki Mehmet…

Sen de kimsin?” 

– Özlediğin…

“Kaptan nerede?” 

– Seyirde.

“Tam unutmuştum, tam alışmış ve tam kurtulmuştum ruhumda duran ruj izinden. Şimdi neden geldin?” 

– Ağlaman için.

“O kadar yorgunum ki; dizlerine uzansam sonsuz kere uyurum.”

– Neden ağlayamıyorsun? Neden sesin titriyor Mehmet? Neden kaskatı kesildi kalbin? Seni astığım o kaldırımda ne çok ağlamıştın halbuki, sokakları yıkanmıştı şehrin. Hadi, yine ağla!

“Hayır… Çünkü hala ‘Ruhumda duruyor ruj izin’. Seni bu karanlığa gömdüm, seni bu karanlıkta unuttum. Çıkardım attım ruhumu bedenimden. Senden sonra kimseyle ruhumla sevişmedim. Sende sonra kimseyle ruhumla olmadım. Çıkardım attım ruhumu, şu dolabın içinde ruj izinle ve ben kurudum senden sonra anlattım hep, ağlayamadım hiç. Bu sunturlu avlu ortasında bir portakal ağacı altında unuttum kendimi ellerimde kurumuş papatyalarla. Sen git, kaptan gelsin. Giderken dolaptan ruhumuda al. Olur ya bir gün bir delilik yapar giyerim onu, hasbel kader birine aşık olur… Sonra sen gibi sever beni böyle büyük büyük laflar eder. Mesela, ‘Sokağın tavanı kadar seviyorum seni,’ der ya da ‘Seni seviyorum ama, seni sevmeyi eskisi gibi sevmiyorum,’ diye bir tirat atar… Bir kaldırım da asılı kalırım yine, ruhumda senin silik izinin üstüne gelir izi ve tüm yaralarımdan sızar vücuduma o irinli yarım silik ruj izi. Ağlarım o zaman: insan olduğumu, yaşamaya çalıştığımı anlaya anlaya ağlarım. Sen git, Kaptan gelsin! Ruhumda yarım bir ruj izi ve izden sızan sen özlemini de alarak git.”

– Yine geleyim mi? Çok özlediğin bir Mayıs sabahı…

“Gel-me dayanamam, dizlerine yatarım ve sonra oradan tutunurum hayata. Ruhumda yarım kalan silik bir ruj iziyle.” 

– Gidiyorum Mehmet… Çocukluğunun turunç kokan sokaklarına. Ruhunun kıyısından öpüyorum, yaraların iyileşsin diye.

Mehmet YEL

YORUMLAR (7)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. peri.. diyorki:

    müthiş… kelimeleri konuşturma yeteneğiniz ve içine koyduğunuz duygular çok güzel.Ruhunuza ve kaleminize sağlık.Yazmaktan vazgeçmeyin. Başarılarınızın devamını dilerim👏👏👏👏

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL