Köşe Yazıları

İŞTE KALBİNİZ!

İŞTE KALBİNİZ!
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Keşke kalbimi benden alsalar!” dediğim zamanlar oldu. Kendime ket vurduğum her an kalbimin ne diye kaburgalarımın ortasında durduğunu ve beynim her seferinde devreye girecekse ne diye onu geceleri dinlediğimi sorguluyordum. Bugün neden dinliyorum seni kalbim? Söylediklerini yapamayacaksam ne anlamı var seni dinlememin? Dokunmak istediğini söylüyorsan ve ben dokunamıyorsam, sevdiğini söylemek istiyorsan fakat dudaklarım oynamıyorsa, eve gitmek istemiyorsan ama ayaklarım yürüyorsa, aramak istediğinde elim telefona gitmiyorsa, nefes alırken nefesimin bitişini onun göğsünde noktalamak istiyorsan fakat yine de yapamıyorsam; ne işe yarıyorsun kalbim? Her yazım, beynimde filizlenen her bir kelime bana ulaşıp beni bir şeylere yaklaştırıyorsa, sen niye duruyorsun kalbim?

“Hiç düşündünüz mü, beyninizi değil de kalbinizi seçseniz neler olurdu? Belki sizin bu soruya cevabınız vardır.” 

Belki şimdikinden daha cesaretli olurdunuz bulsaydınız o cevabı. Cesaretli olduğunuz her noktanın aksine sustuğunuz ve yalnız ağladığınız anların her birinden bahsediyorum. Ben de böyleyim zaman zaman. Yalnız değilsiniz!

Değişeceğine ya da yeterince sevildiğime inanmadığımdan mıdır yoksa neye inanacağımı bilmediğimden mi, bilemiyorum. Yalnızca kalbimi duyup gözlerimle konuşmak kolay geliyor bana da. Gözler kalbin aynasıdır tamam da, ya gözler bazen yalancıysa? Ya bendeki gözler hiç yalan söylemedikleri için, bana hiç yalan söyleyeceklermiş gibi gelmiyorsa? Anlamıyorsa, bu benim sorunum değil demek çok basit değil mi? Oysa sözcüğe dökmediğimiz hiçbir şeyi, yeterince anlatmış olmayacağımız bir dünyada yaşıyoruz. Biz hep birlikte yeterince sevdiğimizi, yeterince ilgilendiğimizi, yeterince orda olduğumuzu söylemezsek, bu asla yeterli ya da doğru anlaşılmıyor. Neden diye soruyoruz, hep birlikte. Çünkü yaşadığımız çağda sözcüklere yeteri kadar inanılmıyor. Tıpkı oyunculuktaki gibi. Bakış ve sözcük birleşmezse anlatım tamamlanmış ve bütüne ulaşmış olmuyor. Ben artık anlatımımı bütüne ulaştırmak ve anlatımımı aktarmak istiyorum. Aktarıp aktaramayacağım meçhul olsa da bu denizde yüzmeye hazırım en azından. Boğulma riskine rağmen kulaç atmaya hazırım. Bu, deniz dediğim deniz, Karadeniz’den hırçın yeri gelince, Akdeniz’den sakin, okyanuslardan kararsız. Bu deniz bilinçsiz bir deniz. Nereye yönlendirirsen oraya gidecek sanki… Ben hazırım. Yönlendirmeye, yönlenmeye, akmaya, durmaya, gitmeye, kalmaya, hazırım ben. Yıllanmaya hazırım. Bu hiç değilse de beni biraz cesaretli kılar sanırım…

İlk kez yüzmeye çalıştığımda bilmediğim sularda yüzebileceğime de fütursuzca inanmıştım. İnanmak başarmanın yarısı derler, öyle değildir aslı. İnanmak, başarmanın sadece yüzde onu. Geri kalanı hareket etmektir, yeri geldiğinde durma cesareti gösterebilmektir. Adım atmak, cesaretlenmek, korkmamak, gitmek ve gidebileceğin yere kadar gitmek, durmak ve durabileceğin kadar durmak. Olumsuzluklara, olumsuz dönüşlere rağmen gitmek. Mükemmel haberlere, mükemmel dönüşlere rağmen durmak. Çünkü içinizde derinlerde, kalbinizde bilirsiniz; bir parıltı vardır, küçük bir ışık huzmesi. Bilir ne yapmanız gerektiğini, dinleseniz de dinlemeseniz de… İşte kalbiniz. İşte kalbim… Orada duruyor. Her şeye rağmen ‘duy beni ve yap söylediğimi’ diyor. Duyun… Yapın… Yalnızca benim gibi bazı konuları seçerek değil, direttiği ve size fısıldarken emin olduğu her şeyi yapın. Durmanızı söylüyorsa durun, göz ardı etmeyin. Aşksa da, işse de, güçse de ve basit bir yemek tarifiyse bile yapın. Ve durun.

Yapmak isteyip yapmadığınız ya da yapamadığınız şeyler elbet olacak. Çok olabilir hatta. Düşünürken kendinizi kaybedebilirsiniz. Ancak her biri için doğru zamanın olduğuna inanmalıyız. “Kalbim, hepsini birlikte doğru anda yapacağız,” deyin kalbinize. Hepsini birlikte yapacaksınız. Belki en küçüğünden başlarsınız, mühim değil. Yalnızca başlayın. Yalnızca adım atın.

Unutmayın, yok saysanız da, yok saysak da kalbimiz hep kaburga kemiklerimizin arasında. Atıyor…

Gürsev Burku AKPINAR 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL