Köşe Yazıları

“KADIN DAYANIŞMASI HAKTIR!”

“KADIN DAYANIŞMASI HAKTIR!”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Hem ev ekonomisine katkı sağlamak, hem de hobi amacıyla özellikle kadınlarımızın el işlerine olan ilgisinin son zamanlarda biraz daha arttığını söyleyebiliriz. Birbirinden güzel, her biri ayrı zahmetle ortaya çıkan el yapımı ürünlerin, yine kadınlar tarafından ilgi görüyor olması da bir nevi kadın dayanışması gibi geliyor bana. Açıkçası beni mutlu da ediyor bu durum.

Ben de özellikle pandeminin ilk dönemlerinde amigurumi’ye merak sarmış, renk renk iplerle birbirinden güzel oyuncaklar örmüştüm. Örgü dünyası bambaşka bir dünya, insana o kadar iyi geliyor ki. Endişe salan o ilk dönemleri örgü örerek hafifletmek işe yaramıştı doğrusu.

(Buyurun bana ait iki adet amigurumi)

Genel olarak “handmade” (el işi) ürünlere, fabrikasyon ürünlerin haricinde ekstra merak duyuyorum. Bu yüzden de nerede el yapımı ürünler görsem (gerek seyyar satan, gerek mağazada), o ürünleri incelemekten büyük haz alıyorum.

Geçtiğimiz günlerde “Bostancı Marmaray İstasyonunun” alt geçidinden geçerken tabelası vs. olmayan bir dükkânın önünde, derme çatma diyebileceğim bir tezgâhta sergilenen incik, boncuktan yapılmış rengârenk kolyeler ve bileklikler çekti dikkatimi. Hepsi birbirinden güzel “Gel ve bize dokun” dercesine gözümün içine bakıyorlardı sanki.

Tezgâhtan kendim için seçtiğim bir kolyeyi elime alıp girdim hemen dükkâna: “Merhaba, kolay gelsin” ile yaptığım giriş konuşması, bir anda “Size çay söyleyeyim, lütfen!” deyişine kadar gitti içerideki güler yüzlü ve becerikli sonradan isminin Handan olduğunu öğrendiğim hanımefendinin…

Handan Hanımla ayaküstü güzel, sıcacık bir sohbet ettik. Ne keyifliydi… Almak istediğim kolyenin daraltma işlemini yaparken ısrarla çay ikram etmek istemesi de aslında bizim Türk insanının ne kadar misafirperver olduğunu bir kez daha anımsattı bana. Bizdeki kültür bir başka sevgili okur ve hala bu kültürü yaşatan insanları görmekse umut verici.

Evet, belirttiğim gibi Bostancı Marmaray İstasyonunun alt geçidinde bir dükkânda, Handan Hanım ve yine bir başka kadın arkadaşı ile el yapımı ürünlerini satıyorlar ve ben de: hem kendilerine bir faydam olması için, hem de “Kadın dayanışması her daim haktır,” düşüncesiyle bu yazıyı yazarak haberdar etmek istedim sizleri.

Olur da yolunuz düşerse sevgili Handan Hanımın geçici olarak kullandığı dükkana uğrayıp birbirinden güzel takılarından ya da Ebru Hanımın amigurumi bebeklerinden almak istersiniz belki de, kim bilir? Hatta şu soğuk kış günlerinde bir de çay molası vermiş olursunuz, güzel bir sohbetin yanı sıra… Fiyatlar da gayet uygun, benden söylemesi.

Gülcan PANDORA

Takılar için: Dilaram Takı
Amigurumi için: Loralisa_Dolls

 

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Zennube diyorki:

    kadın dayanışması demişsiniz ne güzel olmuş. Resimler de çok güzel. Allah tüm kadınlarımızın yolunu açık etsin. Bir kadın olarak size teşekkür etmek istedim güzel kalpli arkadaşım.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL