Teknoloji

İspanya’da yaşlılar bankalarda artan teknoloji hizmetlerine tepkili

İspanya’da yaşlılar bankalarda artan teknoloji hizmetlerine tepkili
Gökkuşağı Köşesi Banner

Yaşlılar, banka şubelerinde “daha insancıl muamele” talebiyle imza kampanyası başlattı

İspanya’da teknolojinin her geçen gün daha fazla öne çıktığı bankacılık hizmetlerinde sorun yaşayan yaşlılar ‘daha insancıl muamele’ için imza kampanyası başlattı.

Nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si 70 yaş üzeri olan İspanya’da, teknolojinin her geçen gün daha fazla öne çıktığı bankacılık hizmetlerinde sorun yaşayan yaşlılar, banka şubelerinde “daha insancıl muamele” talebiyle imza kampanyası başlattı.

Bireysel bankacılık hizmetlerinin büyük bir kısmının sanal ortamda verilmesi, bankaların şube sayılarını azaltmaları ve bankacılarla yüz yüze görüşmelerin Covid-19’un etkisiyle sadece randevulu yapılması, teknolojiyi kullanmakta zorluk yaşayan yaşlı nüfusun bankacılık hizmeti almasını güçleştirdi.

200 bin imza atıldı

Valensiya kentinde yaşayan 78 yaşındaki Carlos San Juan, bankacılık hizmetinde yaşadığı sorunlara dikkati çekmek için “Change.org” sitesinde “Banka şubelerinde daha insancıl bir muamele için”  başlığıyla başlattığı kampanya kısa sürede yoğun destek buldu, 200 binden fazla imza atıldı.

“Teknoloji bilmemek, cep telefonlarındaki uygulamaları kullanamamak bizim suçumuz değil”

Kampanyaya destek veren yaşlılar, yaptıkları açıklamalarda, “Bankaların bizi dışladığını hissediyoruz. Birçok kez hizmet alamadan eve geri gönderiliyoruz. Bizi unuttuklarını, görmemezlikten geldiklerini görmek üzüntü verici. Teknoloji bilmemek, cep telefonlarındaki uygulamaları kullanamamak bizim suçumuz değil.” diyerek, mevcut uygulamalardan yakındı.

Kampanyada bankalara, “Biz yaşlılar hayattayız ve bize onurlu davranılmasını istiyoruz. Şubelerde bizim dışlanmadığımız departmanların kurulmasını istiyoruz.” çağrısı yapıldı.

Emeklilik maaşlarını ya da birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini, bankada bir işlemi gerçekleştiremedikleri için kendilerine “aptal muamelesi” yapıldığını ifade eden yaşlılar, bankacılık hizmetlerinde dışlanmanın ve aciz bırakılmanın sona ermesini istedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL