Köşe Yazıları

İNSAN OLMAK

İNSAN OLMAK
Gökkuşağı Köşesi Banner

Engin GENÇTAN ‘’İnsan Olmak’’ adlı kitabında, kirpilerden yola çıkarak insan olmanın ikilemini çok güzel anlatmış, okuyanlar bilir. Aynı yazar ‘’Psikanaliz ve Sonrası’’ adlı kitabında, “İnsan” denen canlının ne denli zor bir yapıya sahip olduğunu, ruhsal anlamda sağlıklı insan yetiştirebilmenin ne denli güç olduğunu ve insanın görünür davranışlarının ardındaki duygusal dünyasını bilimsel bir dille ortaya koyuyor. Bu açıdan bakınca çocuk sahibi olmanın zorluğunu düşünüp, bu cesareti gösterenleri bir yandan takdir ederken bir yandan imrenerek seyrettiğim oluyor ancak, diğer yandan da ister istemez bir endişeye kapılıyor insan; toplumumuzda anne-baba olma ehliyetine sahip (gerçek anlamda) kaç kişi var diye düşünerek. Aslında bu son cümle bir miktar acımasız olmuş olabilir, bir çocuğun hayat hikayesini şekillendirme görevini sadece anne-babaya yüklemek, toplumun diğer bireylerini yok saymak haksızlık da olabilir, bu derin ve beni aşan bir konu.

 

Neyse, işin bu kısmını bir yana bırakıp, bu yazıyı yazmama sebep olan Getto isimli youtube kanalında izlediğim, kendini demlik zanneden bir şizofreni hastasının videosuna ve içeriğine gelmekte fayda var. Böyle bir yazı yazmaya karar verdiğimde bahsi geçen videoyu 2. kez izleyip, bir insanı bu noktaya getiren/getirebilecek irili ufaklı bütün faktörlere bir yandan kızdım, bir yandan anlamaya çalıştım ki, bu benim 2. mesleğim; anlamaya çalışmak. İlk atağını 23 yaşında yaşayan ve 17 yıldır bu hastalıkla yaşamaya çalışan 40 yaşında bir adamın hikayesini özetleyen bu kısa video esnasında ve sonrasında ben çeşitli düşüncelerle boğuşurken, şizofreni hastası kişinin olayı müthiş bir metanetle karşıladığı gerçeğiyle de yüzleştim, kendime acıyarak. Bir dram çıkartmadan, birilerini suçlamadan, ağlanmadan-sızlanmadan derdini anlatan bir adam, özenilesi mi acınılası mı diye düşünürken, metanetini hayranlıkla, ‘’Şizofreni çok yorucu bir hastalık, tanımları beni çok ilgilendirmiyor,’’ cümlesini üzülerek izledim doğrusu. Ders niteliğinde bir hayat hikâyesi aslında, izlemenizi tavsiye ederim.

 

Sonuç olarak sırrına eremediğimiz insan aklının uçsuz bucaksızlığında, bir avuç sıradan bilgi ve günlük rutinlerimizle yaşamaya çalışmak kendimize yaptığımız bir haksızlık da olabilir bir ödül de, bunun kararını her bireyin kendisinin vermesi en doğrusu. Aslında tam da bu noktada ‘’Dünyaya neden geldik?’’ sorusunu sorup, ortalığı ateşe vermek gerekiyor hatta bu bir zorunluluk ancak, anlıyorum ki, toplumun hassas noktalarını kaşıma cesaretimi 20’ li yaşlarda bırakmışım. Dolayısıyla bütün efendiliğimle bu soruyu saf dışı bırakıp yazıyı video boyunca dram olarak karşımıza çıkan tek cümleyle sonlandırıyorum;

‘’Şizofreni kadar bizi yoran bir diğer konu işsizlik.’’

CEM

Okuyun;

* Cezmi Ersöz – Şizofren Aşka Mektup-

*Oğuz Atay – Tutunamayanlar

İzleyin;

*Dönersen Islık Çal (Film)

*How To Get Away With Murder (dizi)

Dinleyin;

*Yaşar Kurt – Ruhum

*Sezen Aksu – Ablam Aşktan Öldü

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL