Köşe Yazıları

“İncinmişsin Tatlım”

“İncinmişsin Tatlım”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Haftanın sözü neydi? Az önce okudum: “Günaydın, eline sağlık, kesene bereket, afiyet olsun, kolay gelsin, iyi yaşa, iyi geceler, özledim, iyi ki varsın, hoş geldin, hoşça kal… ne güzel cümleler bunlar, kullanın kullandırın” (İdil Cemre Öztep)

Somurtmak, görmezden gelmek, çaycıya, temizlikçiye, alışveriş yaptığın marketteki kasiyere, müşteri hizmetlerindeki insana… Bilumum hizmet sektörü çalışanlarına tepeden tepeden bakıp onları azarlamak ve bu şekilde asil gözüküyorum sanmak varken, kim kullansın canım yukarıdaki nezaket sözlerini?

Vallahi midem yanıyor, başım tutuyor, omuzlarım ağrıyor… İçimdekileri kustum kusacağım. Baştan aşağı alarm veriyorum. Kasım ayı depresyon açısından diğer aylardan daha güzel, gelsenize… “Nasılsın” diye selam verdiğim “Aramaya yüzüm yoktu onu ama o yazdı, iyi de oldu aslında, dur elimde tam ona göre bir iş var, şunu bir arayayım…” diye düşünüyor sanıyorum! Selam verdiğim yetmiyor bir de borçlu çıkıyorum.

Mesuliyet kabul edebileceğim tek şey, kendi sorumluluklarım. Kendi sorumluluklarımı da, yerine getirebilirsem aslında, harikayım. Başkasının, kendi sorumluluğunu alması için gösterdiğim çaba, bumerang etkisiyle dönüp dolaşıp yine beni buluyor ve fil gibi oturuyor omuzlarıma. Omuzlarım bu yükü kaldıramamış besbelli ki bağ dokusu zedelenmiş.

“Aa nasıl olmuş ki bu?”

“İyi de anam babam sen yüklemedin mi kendi sorumluluğunu üstüme? Kırk yılın başı, canımın yarısı, arkadaşım benden bir şey istemiş. Yapamam demek olmaz değil mi? Tabi hallederiz…” Kendimi başkasının problemlerine çözüm ararken buluyorum. Başkasının söküğünü inan olsun kendiminkinden daha iyi dikiyorum.

Yüzüne konuşuyorum, zinhar arkadan konuşmak huyum değil uzun zamandır. Yalnız; kırmadan, dökmeden, gülerek söylüyorum ağzıma geleni de ciddiye alanını bulabilmek çok zor.

Atar mı yapıyorsun bana sen, sus bakayım!”

Gözümü kapatıyorum ağzım gibi. Evet, senin sorumluluğundaki senin işini hallettim, sıradaki gelsin lütfen… Hep birinin sesinde bir neşe, yüzlerinde ise ben bi bok yedim gülümsemesi, oh kendi sorumluluğumu da sana kilitledim. “Teşekkür ederim, Allah razı olsun, sen olmasan…” Hı hı… İş dediğin elimin kiri öptüm seni.

Bir nezaket, bir alttan alma, bir hoş görme, telafi etme… Bu seferlik de böyle olsun düşüncesi “Çık aklımdan çık!” Üzgünüm önceliği kendime vermek istiyorum diye tepineceğim. Ay ama kırılacaklar… Kırılsınlar boş ver…

– Nasılsın?

– Şimdi ölsem cennete giderim!

– Neden?

– Uzun zamandır görmedim yüzünüzü… Yüzünü gören cennetlik.

– Şaka mı yapıyorsun kuzum?

– Yok yavrum ne şakası, demem o ki keşke işin düşmeden de arayabilsen beni.

– Aa kapattı!

Çokça yardım ederek, yapabileceklerimi yaparak sürüsüne bereket, sürümden kazandığım arkadaşlar edinmişim iyi mi? Yardım etmek, arkadaş edinmek değil mesele, mesele sizi de arayıp sadece hâl hatır soracak olana itina göstermek!

Ne diyordu bizim kız: “Rahat ol, hallederiz, sorun yok, sıkıntı yok…” cümlelerinin tamamı geçiştirme içeriyor. Hatta bunlar bir cümle olmadıkları gibi iletişim de değil! Bu cümleleri kurmayın, kurana da bir bakın mesela… Gerçekten sizin ne anlatmaya çalıştığınızı dinledi mi? Hadi dinledi diyelim, anladı mı? (İdil Cemre Öztep)

Ne diyordum? Ha, omzuma bakan doktor… Ha, omuzlarımın bağı zedelenmiş… Ha sorumluluk… Boş ver, yaşayacakmışız şimdilik, bizdeki sadece incinmişlikmiş tatlım.

NAKHAR

YORUMLAR (2)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Hanife Par diyorki:

    Güzel bir üslupla herşey hallolur diye düşünüyorum. İşin düşünce arıyorsun gibi bir cümle yerine zamanının olmadığını belirtmek daha anlaşılır olacaktır. Ne demişler tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Bir de hayatta herşey karşılıklıdır, bu sadece maddi değil manevi olarakta hayatımızdaki insanlardan karşılık bekleriz. Değer verdiğimiz birinin bir işini çözdüğümüzde en azından bizi değerli hissettirmesini bekleriz. Bu hissiyatı da alamıyorsak zaten çokta uğraşmaya değmez. Sonunda bir tükenmişlik yaşanır ve ipler doğal süreçte kopar gider.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL