Köşe Yazıları

İÇİMİZİ DERLEYİP, TOPARLAMAK LAZIM!

İÇİMİZİ DERLEYİP, TOPARLAMAK LAZIM!
Gökkuşağı Köşesi Banner

Dün (pazar günü) dışarıda yazdan kalma bir mavilik, insanın içine doğan bir güneş vardı. Sarının, yeşilin ve mavinin arasına karışmış beyaz pamuk kırıntıları gibi duran bulutlar…

Başını kaldırıp gökyüzüne bakınca, insanın içinin huzurla dolması gereken bir gün yani. Ama ben, başını kaldırıp göğe bakıyor ve içimi dinliyorum… Karmakarışık içimi görüyorum.

*
Sahi, kendimize ne kadar zaman ayırıyoruz? Veya içimizi en son ne zaman derleyip toparladık?

Neredeyse sürekli: benliğimiz, bedenimiz ya da isteğimiz dışında gelişen olaylara takılıp kalıyoruz. İş telaşı, aş telaşı, çoluk çocuk, aile, akraba, arkadaşlar, komşular, siyasiler, sokakta yatanlar, pazar sonrası atılan meyve sebzeleri toplayanlar, hayvanlar, saçma tweetlere gelen beğeniler ve daha niceleri. Kendi içimizde olan bitenden daha çok düşündürüyor bizi. Ve neredeyse, birilerine ve bir şeylere yetişmeye çalışırken hep kendimize geç kalıyoruz…

Hiç kendimize sorduk mu acaba, “Bu gün bu konuyu ele almaya var mısın?” diye. Ya da tam da kendimiz için bir şey yapmak isterken, arayan kişiye “Bu günü kendime ayırdım,” diyebildik mi?

Bir pazar telefonu kapatıp, kitabımızı alıp okuyabildik mi hiç düşünmeden? Alıp başımızı gittik mi hiçbir şeyi kendimize dert etmeden? Oturup içimizdeki düğümleri çözdük mü, arada bir de olsa?

Yani düşündüm de içimizi toparlamadan dışarıyı toparlamak çok zor. Önce kendimizi, iç dünyamızı toparlayalım, sonra evimizi ve çevremizi… Eğer kendimizi toparlayamazsak doğan her günün yepyeni umutlarla geldiğini, yaşanan bütün zorluklara rağmen her şeyi düzeltecek gücün içimizde olduğunu, birlikte beraberlikle her şeyin üzerinden gelebileceğimizi görebiliriz.
*
Bugün kendinize bir iyilik yapın başkalarına kulak vermek yerine, içinizi dinleyin ve evinizden önce içinizi toparlayın. Yağmurlu da olsa gökyüzüne bakın… Kara bulutların arkasından mavilikleri mutlaka göreceksiniz.

Umut dolu günler diliyorum.

Birgül SOLMAZ K.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL