Köşe Yazıları Sağlık

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

HUZURSUZ BACAK SENDROMU
Gökkuşağı Köşesi Banner

Bu yazımda sizlere özellikle son yıllarda birçok kişinin maruz kaldığı “Huzursuz Bacak Sendromu” hakkında bilgi vereceğim. Hemen her yaşta varlığını gösteren HBS tedavi edilmezse uyku düzenine müdahale edecek evreye gelerek günlük aktiviteyi olumsuz etkiler ve bu yüzden çekilmez bir hal aldığından dolayı kişiyi depresyona sokar.

Huzursuz bacak sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

Kişinin uzun süre hareketsiz kalınan istirahat durumunda veya uykuya dalma döneminde bacaklarda ve kimi zaman kollarda da ortaya çıkan derin, rahatsız edici bir hisle gelişen istemsiz bacak hareketleridir. Hastalar bu hissi derinden gelen bir iğnelenme, batma veya bir elektriklenme ile birlikte bacağı hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif ederler. Daha çok uykuya dalma esnasında ortaya çıktığı için kişinin uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Huzursuz bacak sendromu bir ağrı değil histir. Toplumda yaygın olarak görülmektedir. Toplumun üçte birinde özellikle de orta ve ileri yaşlarda oldukça sık görülmektedir.

HBS’ye neden olan etkenler nelerdir?

Bu sendromun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber beyinden salınan bazı kimyasalların ya da genetik yatkınlığın sebep olduğu düşünülmektedir. Folik Asit eksikliğine bağlı gelişen anemilerin (Demir eksikliği) de huzursuz bacak sendromu nedenleri arasında gösterilmektedir.

Demir eksikliği (Ferritin) beyindeki dopamin salgısını etkiler. Demir takviyesi yapılan kişilerde dopamin dalgalanmalarının azaldığı semptomların iyileşmesine katkıda bulunduğu belirtilmiştir. Kafein, nikotin, alkol ve bazı ilaçlarında dopamin salgısında değişikliklere sebep olduğu bilinmektedir. Diğer nedenler arasında ise magnezyum eksikliği, B12 vitamin eksikliği, böbrek yetersizliği, şeker hastalığı, romatoid artrit (RA), Parkinson ve antidepresan ilaçları gibi bazı ilaç kullanımları da gösterilmektedir.

HBS’nin tedavisi var mıdır?

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde öncelikle hastalığın alevlenmesine neden olan gıda ve ilaçların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Böbrek, karaciğer gibi organların değerlendirilmesi, şeker hastalığı (DM), Parkinson gibi hastalıkların varlığı belirlenmeli ve şayet varsa tedavisinin düzenlenmesi gereklidir. Vitamin ve mineral eksikliği (Folik asit, B12 vitamini, Magnezyum gibi) varsa bunlara yönelik takviyeler yapılmalıdır. Hastanın alkol, nikotin ve kafein gibi maddelerden kaçınılması sağlanmalıdır. Son olarak da “Osteopati Manipulatif” tedavi yöntemleri ile eklemlerdeki hareket kısıtlılığı ve yumuşak dokulardaki gerginlikler azaltılarak vücudun dolaşımı yeniden sağlanarak genel bir rahatlama elde edilebilir. Aynı zamanda HBS için de uyguladığımız “Applied Kinezyoloji” testi sayesinde hangi kaslarda sorun olduğunu ve hastamızın yukarıda belirttiğim mineral ve vitaminlerden hangisine ihtiyacı olduğunu anında tespit edebiliyoruz.

HBS’yi hafife almamak ve maruz kalındığı takdirde tedavisine başvurmak şarttır. Aksi halde ilerleme kaydederek kişinin kâbusu olacaktır.

Sağlıklı günler.

Fzt. Dursun SUMER

Web Sitesi: dursunsumer.com

 

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

  1. Birgul diyorki:

    Açıklamalarınızdan dolayı kendi adıma çok teşekkür ederim Dursun bey.
    Bende bir HBS hastasıyım. İlaç kullanıyorum ve zaman geçtikçe ilaçların dozajını yükseltmek zorunda kalıyorum. Önceleri sadece uykudan önce başlayan rahatsızlık şimdilerde akşam otururken başlıyor. Bazen kalkıp bir süre yürüyüş yapmam gerekiyor. Kan tahlilleri, demir ve vitamin eksikliğim yok.
    Başka ne yapmak gerekiyor onuda bilmiyorum.
    Bu çok kötü bir his. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL