Köşe Yazıları

“HAYATIMI YAZSAM ROMAN OLURDU”

“HAYATIMI YAZSAM ROMAN OLURDU”
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Lakin hayat fışkırır damarlarımızdan

Onca şeye rağmen

Doyasıya ölesiye

Ve biz bir yandan yüzü kızaran insan

Hayvan gibi atlarız avımızın üstüne

Hem katil hem kurban” 

Sezen Aksu/Kördüğüm

Sezen Aksu’nun ‘’Biraz Pop Biraz Sezen’’ albümünün pek popüler olmayan şarkılarından biridir ‘’Kördüğüm’’ adlı şarkısı ve sanırım şarkının en vurucu kısmı da yukarıda alıntıladığım kısımdır. Bir türlü aczinin farkında olmayan, onca şeye rağmen yaşamaya can atan, bir yandan utanan, diğer yandan arsızlığından vazgeçmeyen insanın; yaptıklarıyla kendi cinayetini hazırladığını, en naif kelimelerle anlatıyor şarkı. Dünya üzerinde var olan onca şiddeti, öfkeyi, kini, acıyı, hüznü, mutluluğu, gözyaşını, kahkahayı vb. sanat süzgecinden geçirip insan karşısına çıkarma işini keşfeden, ilk şarkıyı besteleyen, ilk sinema filmini çeken, ilk tiyatro gösterisini sergileyenlere selam olsun; hayatı daha anlamlı kıldıkları için.* Sanatın olmadığı bir hayatı düşünsenize! Hepimiz için daha çekilmez olurdu sanırım.

Aslında her insan, kendi penceresinden bakıldığında tektir, biriciktir ve değer görmeyi hak ediyordur. Olaya bu noktadan bakıp biraz da onu anlamaya çalıştığımızda, birbirimize karşı ne kadar acımasız olduğumuz gerçeği de gün yüzüne çıkıyor. Bu bakımdan, her insanın dilinde pelesenk olan ‘’Hayatımı yazsam roman olurdu’’ söylemini hiç de hafife almamamız gerektiğini düşünüyorum. Her insan bir derya çünkü yeter ki anlamak isteyelim ki, anlamak çok incelikli bir girişim ve hayat bu incelikleriyle hayat. Ancak, neden sonra kendi cinayetini de hazırlayan bir canlı haline dönüşüyoruz? Geniş kitleleri ilgilendiren insan odaklı olayların genel bir tanımı yoktur diye düşünüyorum, çünkü dedik ya her insan biricik, her insan tek diye. Dolayısıyla cevabı her insanda tek tek aramak en doğrusu ve ancak bu şekilde üretilen çözümler toplumsal hayatı şekillendirmeye, onu daha yaşanılır kılmaya fayda sağlar.

Yine de ‘’Anlamak’’ denen ve Türk Dil Kurumunun sözlüğünde 7 madde halinde karşılığı olan kelimeye, ona en yaraşır açıklama olan ‘’Birinin duygularını, istek ve düşüncelerini sezebilmek.’’ açıklamasından yaklaşırsanız, siz de ben gibi kelimeyi daha çok seversiniz. Birini sezmek; ne zor ve çaba isteyen bir duygu, bir uğraş, bir davranış… Ne büyük incelik, zarafet; ne erdemli bir çaba. Üstelik her bireyin bilinçli olarak yapacağı bu girişim, toplumsal yaşamı olumlu anlamda şekillendirme konusunda da şahane sonuçlar doğuracaktır.

‘’Neyse’’

Aslında bugün, empatiden yoksun depresif bir şeyler karalamayı düşünürken işin bu noktaya gelmiş olması da kaderin bir cilvesi. Madem öyle, bugün karşınıza çıkan en anlaşılmaz olayı ya da insanı anlamaya çalışarak güne devam edelim ve bu girişimimiz de bu satırların bize hediyesi olsun.

Kalın sağlıcakla…

CEM

Dinleyin;

Sezen Aksu-Kördüğüm

Sertab Erener-İncelikler Yüzünden

Karsu-Bırak Beni Böyle

Okuyun;         

Sabahattin Ali–Kürk Mantolu Madonna

İzleyin;

Uçurtma Avcısı (Film)

 *İlk sinema filmi Lumiere Brothers tarafından çekilen tren istasyonlarıyla ilgili bir belgesel/28 Aralık 1895

*Kaleme alınan ilk tiyatro eseri Aiskhylos’un yazdığı ”Zincire Vurulmuş Prometheus” adlı oyundur.

*Dünyanın bilinen ilk aşk şarkısı: Sümer Kralı Suşin’e yazılan 7 kıtalık bir şiir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL