Köşe Yazıları

“Hasar Kontrol – 2022”

“Hasar Kontrol – 2022”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Size bu yıl da dönemediğim köşeleri, aldığım yaraları, düştüğüm zeminlerin sertliğini, heves ettiğim bazı şeylerin nasıl da nazarı elektrik süpürgesi gibi çektiğini anlatmayacağım.

Diğer yandan “Hemen hemen herkes zor durumda zaten yaa, o zaman durum çok normal…” güzellemesi de yapamam çünkü bu güzelleme zihninden öptüklerime mahsus.

Neden?

Çünkü; acının en tazesi, kahramanlığın en destansı olanı, omuzlardaki yükün en ağırı bizde. En hassas biziz. En çok bizim ağlamaya hakkımız var ama gıkımız çıkmıyor.

Çünkü biz en dirayetli, derisi en kalın, elleri en nasırlı toplumuyuz dünyanın. Tek bir ensemiz ince. Hâlimiz itten beter, keyfimiz paşada yok. Yerli malı olanlarla sermayesi yabancı olan aç mezarı bulsa anında ölecekler arasında kaldık 2022’de.

Muhteşem hayatlarımız, kabuk tutmaya başlamış tüm yaraları tatlı tatlı kaşıyanların, tarihte izim kalsın da nasıl kalırsa kalsın; tarih bizi nasıl yazarsa yazsın, diye çabalayanların, iteleyen, öteleyen, suçlayan, yargılayan, suçlu ilan eden, gölgelere savaş açanların… Kısaca kendi yetiştirdiğimiz mini mini ahmakların, çalışkan canavarların, devşirme sahtekarların iki dudağı arasında.

Bir Instagram hikâyesinde olduğu gibi: “Aliş Harikalar Diyarında”, bir Twitter gönderisinde gibi: “Yandık, bittik, kül olduk!” “Duj güjler!” “Ya laiklik ya iman elden gidiyeah” hashtag savaşlarına da bulaşasım yok. Zira zekâsından yaşına kadar orta karar bir insanım! Daha azına niyetim, daha fazlasında gözüm yok.

O, bizim bir an için aklımızı başımıza almamıza yarayan, hedefi tam on ikiden vuran anne terliğine en çok ihtiyaç duydugumuz anlar bu anlar. Hop diye değişmeyecek Ocak 1 dedin mi her şey. Hasar büyük, yara cılk, tek dişi düştü canavar medeniyetlerin. Takkeleri düştü, kel göründü.

Kâğıt gemilerimiz yok ama umuttan hedeflerimiz var bizim, evet! Tüm dileklerimizi efsanevi babalara, amcalara, dayılara, Hızır’a, İlyas’a kaldıysa ve o anı sessizce bekleyecekseniz gün size aymamış henüz. Kapıları zorlayıp, talep edebilmek ve en önemlisi hareket edebilirseniz olacak olmasını istediklerimiz…Midyat’a pirince gidecekseniz, evdeki bulgurdan umudu kestiğiniz için olsun.

İçimizdeki bu sessizlik ürkütücü, zemin soğuk, bazı sesler aşırı boğuk, kendi sesinizi bulmayı, bastırdığınız çığlığı avaz avaz atmayı, eşyaya, hayvana, insana… doğrudan yaşamın kendisine saygı duymayı kafanıza kakılmadan öğreneceğiniz bir yıl olsun.

Hasar kontrolünüz tamamsa, yapılacaklar listeniz hazırsa, çalsın başlama düdüğü yeni bir yıllık maratonunuzun.

NAKHAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL