Sağlık

HaberTürk yazarı Yılman: Böyle giderse insanlar ilaçsızlıktan ölecek!

HaberTürk yazarı Yılman: Böyle giderse insanlar ilaçsızlıktan ölecek!
Gökkuşağı Köşesi Banner

“Türkiye şu anda çok ciddi bir ilaç krizi ile karşı karşıya”

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, “Türkiye şu anda çok ciddi bir ilaç krizi ile karşı karşıya. Aslında bu yeni bir durum değil.Epeydir var. Dövizdeki aşırı fiyat artışı ile beraber başladı ve hala da çözülemedi. Ve vatandaşın eczane eczane dolaşarak aradığı ilaçlar arasında hayati önem taşıyan kanser, kalp ve şeker gibi hastalıklar için reçete edilen ilaçlar da var. Bırakın SGK’dan ya da özel sigorta desteğiyle alınabilmesini falan. Cebinizde paranız dahi olsa birçok ilacı bulamıyorsunuz şu anda.” değerlendirmesini yaptı.

Yılman yazısında, “Peki doğrudan insan sağlığını alakadar eden bu krizin temel sebebi ne? Kısa adı ‘İFK’ yani ‘İlaç Fiyat Kararnamesi’ denilen bir uygulama. 14.02.2004 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan bu kararnameye göre ilaç fiyatları üretici/ithalatçının maliyet beyanını esas alan fiyatlandırmanın yerine en az 5, en fazla 10 Avrupa Birliği ülkesini baz alan referans fiyat uygulanıyor. Ne anlama geliyor bu? Şu; Sağlık Bakanlığı fiyatlamayı her yıl Avrupa Birliği ülkeleri arasında bakanlıkça belirlenen 5 ülkeyi (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan), ilaç fiyatları için referans ülke olarak değerlendirmeye alıyor.” ifadesini kullandı.

Yılman şunları kaydetti:

Türkiye’de ruhsat onayı alan ve fiyatı belirlenecek bir ilaç için, bakanlık tarafından belirlenen referans ülkeler arasından imalatçı satış fiyatı en düşük olan ülke baz (kaynak ülke) alınıyor. Ancak şöyle bir durum var. Sağlık Bakanlığı euro’nun fiyatını baştan belirliyor. Satışı yapılacak ilaçların da belirlenen o euro kuru üzerinden satışını zorunlu kılıyor. Kararname yürürlüğe ilk girdiği yıllarda pek sorun olmuyordu. Çünkü dövizde son dönemlerde olduğu gibi bir dalgalanma yoktu. Ancak artık var ve kurdaki dalgalanma nedeniyle de 900’e yakın ilaca şu an ulaşılamıyor.

Abartı bir rakam gibi gelebilir ama değil çünkü Türkiye ilacın yüzde 55’ini yabancı ülkelerden ithal ediyor. Bu konu Sağlık Bakanlığı’nın da gündeminde. Vatandaşlar yaşadığı ilaç krizini bir biçimde Bakanlığa yansıtıyor çünkü. Ve Bakanlık da sebep olarak ecza depoları ile eczaneleri işaret ediyor.İddialarına göre stokçuluk yapılıyor. Yapanlar da vardır mutlaka. Ama tamamının öyle olduğu da söylenemez.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL