Köşe Yazıları

“GİT DİYEMEM, KAL DİYEMEM!”

“GİT DİYEMEM, KAL DİYEMEM!”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Sevgili okur, bugün yazarlarımızdan Ayşe UMUT‘un yazısını okudum ve o güzel yazıya hitaben ya da genişletmek babında size bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Bu yazıyı tamamıyla kendi hayatımdan, kendi hislerimden yola çıkarak yazıyorum. Kimseyi yargılamak ya da yönlendirmek gibi bir niyet taşımadığımı bilmenizi isterim.

On dokuz sene önce geldim yasadığım memlekete. Ülkemden kaçmak, kurtulmak için değil birkaç sene sonra geri dönmek içindi. Tabii ki ben geldiğimde Türkiye’deki durumlar şimdikinden çok çok iyiydi.

Ben bu ülkenin nimetlerinden yararlandım sevgili okurum. Uyum yasası gereği dil öğrendim. Meslek eğitimimi burada aldım. Evimi, düzeni burada kurdum. Çok değerli insanlar tanıdım. Saymakla bitmeyecek olumlu yönleri var. Var, var da olumsuz yönleri yok mu bu uzakların?

Var tabi, hem de nasıl var… Kısaca birkaçına değinmek istiyorum:

İlk sırada yabancı oluşun var. Bu asla değişmiyor. Dilini öğreniyorsun, kültürüne ayak uydurmaya çalışıyorsun, gidip o ülkenin vatandaşı oluyorsun ama yabancı olmaktan kurtulamıyorsun. Kimliğinde ne yazıyorsa hep O’sun.

Okulda çocukların için savaş veriyorsun. Eğer yeterince arkasında durmuyorsan, yeterince sesini yükseltemiyorsan yabancı olan çocuklar çoğu zaman düşük okullara yönlendiriliyor. Çocuğunun iyi bir okul önerisi alması için en yüksek notları alıp kendini kanıtlaması gerekiyor. Başka türlü sürekli bir mücadele halindesin. Sadece bununla kalmıyor tabii… İş başvurularında yine sadece soy isminle son sıralara atılıyorsun. -Kendi insanları tarafından itiraf edilmiş bir durumdur bu.-

Ve belki de en can alıcı noktası, artık kendini bir tarafa ait hissedemiyorsun. Hem geldiğin ülkede yabancısın, hem yaşadığın ülkede. Bir arkadaşım “Bizler artık yurtsuz insanlarız, buna göre yaşamalıyız,” diye anlatıyordu bu yöndeki duygularını. ”Birkaç sene sonra döneceğim” diye çıktığım bu yolculuktan ”Nasıl döneyim?” sorusuyla baş başa kaldım.

Ben neden dönmüyorum ya da dönemiyorum?

Elbette ilk sırada ekonomideki olumsuz durumlar var ve bir birey olarak daha bağımsız, daha özgür, daha iyi durumdayım.

İkinci olarak onca yıl ülkemden uzak kaldıktan sonra yeniden ülkeme uyum sağlamak çok zor geliyor. Yeni bir sil baştan yapmaya yüreğimin yetmeyeceğini düşünüyorum. Çocuğum burada doğmuş, buraya alışmış, onu burada bırakamayacağım için dönemem.

Peki neden dönmek isterim;

Çünkü doğduğum topraklar burnumda tüter, çünkü cennet vatanımın havası, suyu, insanı bir başkadır. Çünkü ailem, yüreğimin öbür parçası oradadır.

Sevgili gençlerimizi çok iyi anlıyorum… İçinde bulundukları sorunların, çaresizliğin, çıkmazların onları daha iyi bir yaşam arayışına ittiğini, bir çıkış kapısı aradıklarını biliyorum. Tabii ki haklılar ama acaba çözüm bu mu? Yoksa ülkemiz gençliğine sahip çıkmanın başka bir yolunu mu bulmalıyız?

Uzakların Hikâyesi 

Akşam olur, ışıkları düşer camdan, sıra sıra damların

Masada rakı şişesi, radyoda hasret havası,

Başı önüne düşmüş koca koca adamların

Bir ah çekse görünecek gibi yürek yarası

Git git bitmiyor, bitmiyor, uzadıkça uzuyor memleketler arası

Biri sılam diye mırıldanıyor,

biri diyor “anam gurbet burası…”

Dönerim diye atlamış eşiği, kırılmış kaşığı

Boş kalmış yerde döşeği

Bekle ki gelsin izin sırası…

Akşam olur odaların ışıkları düşer damdan dama

Bir selvi boylu çıkar cama,

Bir ay doğar, bir yıldız kayar,

Biri bir dilek tutar, biri gün sayar.

Kimi yol verir sana, kimi ayar.

“Doğduğun yer değil” der büyükler

“Doyduğun yerde hayır var.”

Ömür gelir geçer, belin bükülür,

Saçın dökülür

Kahır kahır dersin ama yine de çekilir

Bir gün soğuk bedenin geçer gider sokağından

Herkes duyar…

Birgül SOLMAZ K.

******

Ayşe UMUT’ un yazısı için TIKLAYIN. 

 

 

YORUMLAR (4)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

 1. Ayşe Umut diyorki:

  Sevgili Birgül, memleket dışında yaşamanın nasıl olduğunu oralarda yaşayanın gözüyle çok güzel anlatmışsın. Bir yazıdan diğerine tablo tamamlanmış oldu sayende. Kalemine sağlık! Sevgilerimle!

  • Birgül diyorki:

   Ben Teşekkür ederim sevgili Ayşe.
   Güzel bir yazı yazmıştın kendi pencerenden bakarak. Bende o pencerenin karşı tarafından görünenleri ekledim. Bütün oldu. Seninde kalemine sağlık. Sevgilerimle…

 2. nezaketgulduru87@gmail.com diyorki:

  Sevgili Birgül tam da nerelerde kaldı diyordumki şükür,yine çok güzel bir yazıyla buldum evet Ayse umutun yazısını tamamlayan, veogüzel şiirinle de katmerlemiş sin yüreğine sağlık..

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL