Köşe Yazıları Sağlık

GIDA TAKVİYESİ GEREKLİ Mİ?

GIDA TAKVİYESİ GEREKLİ Mİ?
Gökkuşağı Köşesi Banner

İçinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde en çok merak edilen ve belki de ihtiyaç duyulan bir konu oldu bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için alınması gereken takviye ürünleri ne veya neler olmalıdır?

Gıda takviyesi vücudun ihtiyaç duyduğu veya az olduğu madde, mineral veya elementlerin dışarıdan alınması anlamına gelir. ‘Ezbere, görsel basından veya reklamlardan bağışıklık sisteminiz için en iyisi budur gibi iddialara kanarak alınan gıda takviyesi ürünleri çoğunlukla yarardan çok zarar vermektedir.’ 

Gıda takviyesi ürününe ihtiyacınız olduğunu anlamanın en kolay yolu kan tahlilinde çıkan değerlere göre karar vermektir. Kan değerlerinde Sodyum, potasyum, kalsiyum gibi mineral değerlerini, Magnezyum, çinko, folik asit, selenyum gibi element değerlerini ve D3vitamini, B vitamini, K vitamini gibi değerleri görebilmek mümkündür. Eksik çıkan değerleri doktor veya diyetisyen kontrolünde tamamlamak hem sağlığınız hem de bağışıklık siteminiz açısından önemlidir.

Pandemi döneminde en çok konuşulan gıda takviyelerinden bir tanesi de D3 vitaminidir. Ortalama değerinin 50 ve üzeri olması gerektiği yeni yayınlarda sıkça dile getirilmektedir. D3 vitamini fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler, sinir iletisi, bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Yaşa bağlı olarak alınması gereken miktarda değişkenlik gösterir. 65 yaş üzeri insanlarda D3 eksikliği daha çok olmaktadır. Buna rağmen normal sınırlarda olmasına rağmen alınacak D3 vitamini ise depolanmaya bağlı başka sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Diğer bir gıda takviyesi ise probiyotik alımıdır. Kişinin gerçekten de probiyotiğe ihtiyacı varsa almasında fayda vardır. Probiyotik demek, dışarıdan vücuda yararlı bakteri takviyesi yapmaktır. Eğer kişinin probiyotiğe ihtiyacı yok ve buna rağmen almaya devam ediyorsa bağırsak sisteminde bozulmalar, karında şişkinlik ve gaz sorunları ortaya çıkacaktır. Daha önce kabız veya ishal olmuyorsa kabızlık veya ishal gibi düzensiz bağırsak olayları başlayabilir.

Alınan gıda takviyesi ürünlerinin bazıları vücutta dönüştürücü olarak kullanılırlar. Bunların en önemlileri magnezyum, çinko, B6 vitamini, folik asit sayılabilir. Bunlardan bir veya bir kaçının eksik olması vücuttaki bir maddenin yıkılması veya yeniden yapılması ile ilgili sorunlara sebep olabilir. Bu da hormonal sorunlardan, uyku problemi ve mide problemleri gibi pek çok soruna sebep olabilir. Burada önemli olan eğer alınması gerekiyorsa hangi formatının alınması gerektiğidir.

Magnezyumun 300 den fazla görevi olduğu herkes tarafından bilinmekte artık. Normal gıdalar ile alınan magnezyumun fazlası böbrek yolu ile atılabilmekte ve bir zararı yok. Gıda tableti formunda alınan magnezyumun fazlası ise bulantı, ishal ve kas kramplarına sebep olabilmektedir.

Eğer vücudunuzda ağır metal birikimi varsa (özellikle civa gibi) alacağınız herhangi bir gıda takviyesi beklenen etkiyi göstermeyecektir. Öncelikle ağır metal birikiminden kurtulmak gerekir. Bunun için detoks programları düzenlenebileceği gibi eğer bir analgam dolgunuz var ise o dolgudan kurtulmak ilk önce yapılması gereken şey olacaktır.

Ağır metal birikimi alacağınız her türlü gıda takviyesinin hem dönüştürücü etkisini hem de bağırsaklardan emilimini engelleyecektir.

Bir diğer konuda aynı anda bir kaç gıda takviyesi almak uygun mudur ve ya multivitamin kullanmak gerekir mi?

Benim kişisel görüşüm ve aynı zamanda aldığım eğitimlerde de söylendiği üzere multivitamin kullanımı doğru değildir. Çünkü multivitaminin içeriğinde yer alan her ürüne ihtiyacınız olmayabilir ve bazı multivitaminlerde birbirleri ile aynı anda alınmaması gereken gıda takviyesi ürünleri aynı tablet içerisinde yer almaktadır.

Gıda takviyesi ürününü neden, hangi amaçla kullanmayı düşündüğünüz kadar ne kadar süre ile kullanacağınızda önemlidir. Bir gıda takviyesi ürününü ortalama 3 hafta veya maksimum 6 hafta kullanmak en idealidir. Sonrasında tekrar test edip devam edilip edilmeyeceğine karar vermek gerekir. Çünkü her şeyin fazlası dışarıdan alındığı zaman vücutta yarardan çok zarar etkisine, hatta zehir etkisine, sebep olmaktadır.

Özetle; gıda takviyesine hemen herkesin ihtiyacı vardır. Bel ve sırt ağrılarınızdan tutun da uyku sorunu, depresyonda muhtemelen eksik bir veya birkaç gıda takviyesi ürünü söz konusu olabilir. Burada önemli olan alacağınız gıda takviyesini doktor, diyetisyen veya bu konuda eğitimini almış kişilerin desteği ve belirleyeceği süre ve dozda kullanmaktır.

Sağlıklı günler.

Fzt. Dursun SUMER 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL