Köşe Yazıları

“FALL”

“FALL”
Gökkuşağı Köşesi Banner

Merhaba sevgili okurlar,

İşten güçten fırsat bulup da buraya bir şeyler yazmayalı uzun zaman oldu.

Umarım görüşmeyeli iyisinizdir.

Söylenenlere bakacak olursak, eylül ayının yazarlar üzerinde olumlu bir etkisi varmış. Bu deyimin doğruluk payı nedir, en ufak bir fikrim yok doğrusu. Ama işin aslı şu ki sizinle tekrar bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bu su götürmez bir gerçek.

Doğrusunu isterseniz zaman darlığı ve diğer koşullardan dolayı bir süre daha yazmayı düşünmüyordum fakat iyice pas tutmamak için bu hafta, vizyona yeni giren filmlerden Fall’u masaya yatırmaya karar verdim.

Umarım sonum yeterince ısınmadığı için menisküsü yırtılan ya da aşil tendonları kopan hormonlu halı saha Ronaldolarına benzemez.

FALL’U İZLEMEYE CESARETİNİZ VAR MI?

Eğer cevabınız evet ise hemen sizi filmin incelemesine alalım.

Ama, hemen belirtmek gerekir ki, kalbi ve özellikle de akrofobi yani yükseklik korkusu olanların izlemeden önce iki kere düşünmesi gereken bir film: FALL!

Herkes günün birinde çizginin ötesine geçer ama onlarınkine düpedüz çizgi dışına çıkmak denir.

Fall, ölümle yaşam arasındaki çizginin iyice belirsizleştiği, yapacakları her hamlenin kaderlerini belirleyeceği adrenalin tutkunu iki genç kadının hikâyesini ekrana taşıyor.

Filmin konusu: Becky, Dan ve Hunter için hayat, sınırları zorlamak ve ölüme meydan okumaktan ibarettir. Ama ne var ki Dan’ın beklenmedik ölümü her şeyi değiştirir. Becky aşkını kaybetmenin acısıyla hayata küser ve kendini içkiye verir. Ama babası kızını hayata döndürmekte kararlıdır. Bu nedenle Hunter’den yardım talep eder. Bunun üzerine Hunter, Becky’e bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek yapısı olan “B67 Televizyon Kulesi”ne tırmanmayı teklif eder.

Ölümden korkuyorsan yaşamaktan korkma! 

Ne var ki tırmanacakları kule iki bin fit yüksekliğindedir ve bakımsızlıktan âdeta harabeye dönmüştür. Yani halihazırda ikili son derece tehlikeli bir işe kalkışmaktadır. Ama bu onları durdurmaya yetmez. Tırmanış sorunsuz geçse de inişe geçtikleri sırada planlarında yer almayan bir şey olur ve kuleye tırmandıkları merdiven çöker. Böylece iki bin fit yükseklikte mahsur kalırlar. Daha da vahimi, yanlarında bir şişe su, 50 metrelik halat, ufak bir drone ve çekmeyen telefonları dışında hiçbir şey yoktur. Tırmanma becerilerine ve birbirlerine güvenmekten başka yapabilecekleri bir şey kalmamıştır artık.

Hayat kısa, çok kısa. Her anı değerlendirmelisiniz. Yaşadığınızı hissettirecek bir şeyler yapmalısınız.

Final Score, Heist, The Tournament gibi orta segment aksiyon filmleri ile tanıdığımız Scott Man, filmin görüntü yönetmeni MacGregor ile el ele verip gerilim dozu yüksek bir atmosfer yakalamaya çalışmış ve bunu da çok iyi başarmış doğrusu. Zira filmin oya gibi işlenmiş muhteşem görselliği sayesinde seyirci, uçsuz bucaksız çorak bir arazide ürpertici bir yalnızlığın ortasında buluyor kendini. Bir de buna Grace Caroline Currey’in dudak uçuklatan performansı ve simasına Halloween 2018’den aşina olduğumuz Virginia Gardner’in başarılı oyunculuğu da eklenince Fall, düşük bütçelerle yaratılan harika filmlere güzel bir örnek teşkil ediyor.

Filmin eksilerine gelirsek, Jeffrey Dean Morgan kızına düşkün baba rolünün hakkını verse de sonuç itibarıyla konu mankeni olmaktan öteye gidemiyor. Scott Man ve Jonathan Frank, Fall’u başlangıçta kısa film olarak geliştirdikleri için olacak, filmin sonu biraz aceleye getirilmiş gibi duruyor, çünkü film apar topar bitiyor ve bazı sorular gecenin karanlığına gömülüp kalıyor.

Ama her hâlükârda Fall, müennes ürpertileri başarıyla ekrana yansıtan ve baştan sona düşmeyen temposu ve gerilimiyle ayağınızı yerden kesecek bir yapım. 127 Hours, Al Is Lost, Lord of the Files, Alive, Buried, Cast Away, Into the Wild, The Way Back, Frozen, 12 Feet Deep, Vertical Limit, The Summit, Meru, The Wildest Dream, Everest gibi hayatta kalma, macera, dağcılık ve tırmanış filmlerini seven adrenalin tutkunlarının izleme listesinde muhakkak bulunmalı!

Gökhan KÜÇÜK 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Scott Mann

Senaryo: Jonathan Frank, Scott Mann

Oyuncular: Virgina Gardner, Grace Caroline Currey, Jeffrey Dean Morgan, Mason Gooding, Jasper Cole, Julia Pace Mitchell, Darrell Dennis

Görüntü Yönetmeni: MacGregor

Yapım Yılı: 2022

Yapım: İngiltere, Amerika

Türü: Aksiyon, gerilim

Süre:1 saat 37 dakika

IMDb Puanı: 6.3/10

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL