Genel

ETKEN MEDYA YAZARLARINDAN MESAJ VAR

ETKEN MEDYA YAZARLARINDAN MESAJ VAR
Gökkuşağı Köşesi Banner

CEM

Nasıl kısa kesmeli bilmiyorum?
Herkesin derdinden pay isterken.
Uzak kaderlerin suları çağlar simdi
Yıldızlar dökülür sonsuza içimizden.

Turgut Uyar, Uzak Kaderler İçin

Olan biteni dert edinmeyi huy haline getirmiş ruhların her daim iyi dileklerde bulunması çok mümkün değil. Turgut Uyar da ne güzel özetlemiş, yüreği açık yara misali yaşayanların ruh halini. Dünyanın maneviyatını hızla kaybettiği bu şartlar altında, dileyebileceğimiz en güzel dilek: karşısındakini anlamaya çalışan, vicdanlı insanların sayısının artması olur.
İyi seneler.

***Mehmet YEL 

Yeni yıla giriyoruz kaptan. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmak ister misin?

-Yeni yıl tarihte Türkler tarafından Nardugan bayramı olarak.

-Dur, dur kaptan, ne yaptın öyle ya?

-Ne yaptım oğlum?

-Temenni ilet, iyi dileklerini söyle… Tarihini anlatma bence şu an, okurlarımız sıkılabilirler.

-Haklısın oğlum…

-Haklıyım tabi, denizinden uzaklaşmış bir balık gibi haklıyım. Ama bu gün hüzünlü hikâyeler yok. Diyeceğiz ki, savaşların olmadığı, insanların ölmediği, çocukların oyundan başka derdinin olmadığı annelerin, babalarının rahatça dolaplarını doldurdukları, kadınların istedikleri gibi giyindikleri ve istediği saatte, istediği yerde korkmadan özgürce gezebildikleri, köpeklerin, kedilerin zulüm görmediği ve doğanın katledilmediği, salgınların bittiği, insan gibi yaşayacağımız bir yıl dilerim. Sen bir şey eklemek ister misin kaptan?

-Sağlık, mutluluk, huzur, barış ve özgürlüklerin olacağı bir yıl dilerim deseydin ya evladım kısaca.

-Hay ben senin ağzının içinde iki oda, bir salon ev tutayım e mi kaptan? Ama teoride haklısın, yine düştü çenem.

-O zaman ne diyoruz kaptan?

-Ne diyoruz evladım?

“Tüm dünyaya mutlu yıllar!”

***Ergin BOZKURT

Yenil yıl iyiliğin, kötülüğe karşı kavga etmeyi hatırladığı bir yıl olsun… İyi seneler herkese.

***

Gülcan PANDORA

Gerçeği arayan: “Üstadım, konsantrasyon çalışmalarında omurgamızı dik tutuyoruz. Omurganın dik olması ile zihin arasında bir bağlantı var mı?”

Gerçeği bilen: “Var. Omurga dik olduğunda enerji, omurgadan geçen merkezi enerji kanalından engelsiz olarak akar ve hem zihinsel alanı hem de beyni besler. Neticede zihin canlanır ve odaklanma gücü artar.”

Akif MANAF-Zihin Nedir Ve Nasıl Ötesine Geçilir?

Yani bu ne demek sevgili okur? Zihnimizin canlı, odaklanmamızın güçlü olması için, omurgamızı dik tutacağız! (mesaj içerikli cümle)

“İyiyim” demenin klişe olduğu zamanlardan geçerken, 2021 yılını bıraktık geride. Her şeye rağmen, sertçe ve de inatla “Hoş geldin 2022” demekten büyük haz alıyorum. Üstelik inanıyorum da güzel günlerin geleceğine… Bu benim aptallığımdan değil, iyiliğin var olduğuna “tanık” oluşumdan kaynaklıdır. Züğürt tesellisi gibi de değil inanın. Yeter ki inanın siz, yeter ki inanın!

Sağlığın her daim sizlerle ve sevdiklerinizle, huzurun, aşkın ve enerjinizin daimi, bereketli paranın cüzdanınızda bolca olacağı harika bir yıl diliyorum. Herkes kendi gibi insanlarla karşılaşsın 2022’de. İyiler, iyilerle… Kötüler ise Allah’a havale 🙂 Mutlu seneler… Dostlukla…

****Eray SARGIN

İnsan olmaya geldim:

“Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini…” – Manly P. Hall

Bilim bilmekten gelir , insanlar bilmedikleri şeyden korkarlar. Tarihte kötücül ezen sistemler insanlığı kendi çıkarları doğrultusunda, istediğini şirin, istemediğini canavar olarak göstermiştir. Bilimi ve inançları ona göre kullanmış insanlığı bilinemezciliğin çukurunda hapsetmiştir. Bu yüzdendir cahilin saldırganlığı, yok ediciliği… Bilmekle-inanmak arasındaki farkın tezahürü ise kadına bakışta erkeğin kaburgasından yapılmış ,erkeğe hizmet için yaşadığına  inanılırsa kullanımını ve her türlü  mülkiyeti kendinde  hak görmektir. Hayvanı, bitkileri, kısaca doğayı, insana hizmet ettiğini ve kendini merkeze koyup buna inanırsa tabi ki katleder. Kendini piramidin en üstünde görür elbette. Halbuki birbirine kopmaz bağlarla bağlı, bütünün parçaları olduğumuz bilinci öğrenilse asla öteki olmayacak, biz olacağız. O zaman kibir kibir kibirlenen insan koca evrende küçücük toz zerresi olduğunu bilirse ne incinir, ne de incitir haliyle.

“Tek amacım, gittikçe soğuyan bu dünyada üşüyen halkların ısınabileceği, paylaşılan ateşler yakmaktı,” diyen Che Guevara gibi, kolektif çözümlerle köklü değişimlerin kıvılcımını ateşleyen, kapsayıcı, düşünen, kendini sürekli yenileyen yeni insan tipi yaratmak ellerimizde. Aklıyla vicdanıyla, adalet aşkıyla, üreten insan ancak o zaman gerçek insandır.

Stella Adler’in dediği gibi; “Hayat, kimi zaman ruhunuzu yorar ve ezer, bu durumlarda sanat ruhunuzu güçlendirir.”

İnsanin kalbini onaran sanatı yaşamımıza daha çok içerdiğimizde mutlak mutluluğun olmadığı onu zaman zaman kendimiz getirebileceğimiz güce sahip olduğumuzu anlarız. Yeni yılda bilimin ışığında doğanın güzelliğiyle “Kadın-Erkek-LGBTİ” el ele  karanlığa ışık olmak dileğiyle. İyi seneler…

Sevgiyle kalın.

***Zeynep Şenay KIZMAZ

Sevgili Herkes,

Aslında bir süredir çöküşe geçen ve 2020 / 2021 yıllarında yelle yeksan olan tüm umutlarımızın 2022’de yeniden inşa olabilmesi için 2022’nin her anından: saniyelerinden, saatlerinden, günlerinden, aylarından… 2022’nin etinden, sütünden temennide bulunmak zamana haksızlık gibi gelmiyor desem, tam olarak yaşadığımız şu günlerin nahoş tavrına uygun davranmış olacağım. Haksızlık yapmak istemiyorum. 2021’de yaşanan her acıyı, her baskıyı, her basiretsizliği yaşanan 365 güne havale etmediğim gibi, 2022’nin 365 günü için de ona sorumluluk yıkmayacağım hoş geldin derken ve hesap sormayacağım veda ederken. Kadın cinayetleri, çocuk taciz ve ölümleri, hayvan hakları ihlalleri, emeğin sömürüsü, ırk, dil, din, mezhep, kültür, cinsiyet ayrımından doğan baskı ve ötekileştirmeler, hırsızlıklar, yolsuzluklar, yoksulluklar… Bu nedenlerle, her an yinelediğim şeyi tekrar diliyorum: İnsanlığa aklıselim düşünme yeteneği, vicdanlı ve merhametli olma ahlakı, hakka ve hukuka uygun davranma bilinci, yaşadığı dünyada ve evrende tek olmadığını hatırlama belleği ve bu dünyada birlikte yaşadığı her bir varlığın yaşama hakkı ve hukukuna saygılı olması gerektiğini anlayacağı kavrama yeteneği diliyorum.  İnsanlığın çalmayla, çırpmayla, ezmekle, ötekileştirmek ile, öldürmekle değil; bilimle, sanatla, edebiyatla, kültürle, üretimle, özgürlüklerle şenlenmesini diliyorum. İnsanlığın zalim elinin hayvanların ve doğanın üzerinden çekilmesini diliyorum. Eğitim, eğitim, eğitim diliyorum. İnsanlığın yaşadığı her şeyin sadece kendi eseri olduğuna inanıyorum. Zamana, yıllara anlam vermek ve değişimi onlardan beklemek yerine kendimizi değiştirmemiz ve hayatımıza, dünyamıza, yaşayan her canlıya sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Değiştirecek, dönüştürecek güç biziz. Kralın çıplak olduğunu haykıracak iradeye sahip olunsun diliyorum. Bütün bunları dün, şimdi, yarın, her gün yeniden diliyorum.  Bir de tüm okuyucuların, “Yaşam Hakkına Saygı Derneği”ni takip etmesini ve çorbada tuzu olmasını diliyorum. Doğru ve güzel şeyler yapmanın hepimizin içinde umutlar yeşerteceğine inanıyorum. Doğru yerlerde, güzel insanlarla, güzel işlerde buluşmak daim olsun.

Hoşgeldin 2022.

***Birgül SOLMAZ K.

Bizde adettendir gelen misafire kapıyı sonuna kadar açıp, güler yüz takınıp buyur etmek. Bazen bu karşılama güzelim dilekler eşliğinde de olur. Yeni bir yıl kapının ağzında… Açtık kapılarımızı, kucaklarımızı karşılıyoruz.

-Hoş gel yeni yıl, sağlıkla gel, cefaları sal, sefalar getir.
-Çocuklar, kadınlar, analar babalar çok ağladı güldür.
-Boş cepleri, boş dolapları, boş yürekleri doldur.
-Ne açlıktan ne hiçlikten ölmesin bir can, fitneliği ile değil vicdanıyla hareket etsin insan.
-Sen ondan, ben bundan davası kalmasın, aramıza nifak eken olmasın.
-Adalet serçeden başlasın ulaşsın file, herkesin yüzü gülsün, kalmasın çile.
-Hastalar şifa bulsun, yaşlılar vefa, hayvanlar da insan olsun bu defa.
-Ormanda ağaçlar hür, çocukların sesi çıksın gür, herkes istediği gibi olsun özgür.
-Hoş gel yeni yıl sefalar getir… Tüm dertleri götür, pandemiyi bitir, savaş gemilerini batır
seneye güzelliğini yazalım her sayfa, her satır.

***Kaan DEMİRDÖVEN

Herkese merhaba,

2021’de hepimize sağlam bir sinir sistemi, sağlam bir bağışıklık sistemi ve motivasyonu yüksek bir mizah gücü dilerim. Bu üçü bizi dilediğimize taşır diye inanıyorum.
Herkese mutlu seneler.
Günbahir olsun.

***

Çiğdem ÖZBUĞAN

Sevdiklerimize sıkıca sarıldığımız, sevgi dolu lezzetlerle hazırlanmış masalara maaile oturup, kahkahalarla geçireceğimiz, sağlıklı, mutlu ve en önemlisi de umut dolu bir yıl diliyorum…

Herkese iyi seneler.

***Gürsev Burku AKPINAR

Bütün seneyi kaplayan bu koşu maratonunu hep birlikte bitiriyoruz, sevgili okur. Bu sene içinde gözlerimiz kuruyana dek ağladık, gök kuşağı bitene dek güldük, ateş çıktı gözümüzden öfkeden ve sevginin naifliğine kucak açtık; bazen gülüşlerimiz gözyaşlarına, bazen de gözyaşlarımız gülüşlere dönüştü. Her gün biraz daha ileriye adım atmamıza bizi zorunlu kılan milyonlarca an yaşadık… Bazen yaklaştık, bazen uzaklaştık. Bize koskoca 365 günün her birinde yaşattığın, anlattığın ve bizi aydınlattığın her gün için kalpten teşekkürler 2021! Gelen yeni yılda sevginin hepimizin içini; kimseyi kıramayacak, kimseye haksızlık etmeyecek, kimseye zulmetmeyecek, hiçbir kadını ölüme terk edemeyecek kadar çok ısıtmasını ruhumdan gelerek diliyorum! Ve çok sevgili okur, 2022’nin hayal edebileceğinizin ötesinde; “Başarıyla, ruhunuzla, huzurla, parayla, aşkla, neşeyle, keyif ve kolaylıkla, an be an daha kendiniz olduğunuz bir yıl olması dileğiyle…”

***Mehmet Ali GÜNEŞ

Tanrım biz bu yüzyıla alışamadık, biraz esnetsen
Şeytan tekrar işe başlasa mesela o en gâvur haliyle
Yani acele işe insan karışmasa, herkes haddini bilse
Utanç raydan çıkmasa, çok şey geçmese başımızdan
Yoğurt ten yanıklarına iyi gelse, kırıklara yumurta
Tanrım, biz bu yüzyıla alışamadık, biraz esnetsen.

Öyle ya, tuhaf bir yüzyılın içindeyiz ve özellikle bu iki yılı yaşanmamış saydığımızdan Tanrı’dan alacaklıyız. Umut ediyorum, inanıyorum da gelecek olan yeni yıl hepimiz için çok daha farklı, çok daha güzel olacağına… Hepsinden önemlisi sağlık-sıhhat dileklerimi liste başına alıyorum. Sonrasında aşk kalp otağınızda kurulu olsun. Mutluluk ve huzur ömrünüze yoldaşlık etsin. Yeni yılınız kutlu ve de bereketli olsun…

***Can ANAR

Dilek tutmayı hiç beceremem. Ne dilesem biri eksik kalıyor. Tam dilemek üzereyken geçiyor ya da maşallah diyorsun; öyle inandığından filan da değil, öyle içten ona bir şey olmasın istiyorsun ki diyiveriyorsun. Diyiveriyorsun sonra yerle bir oluyor her şey. Sanki her şeyi o dileği tutarak sen berbat etmişsin gibi. Hem herkesi kapsayan bir dilek nasıl olabilir? İyiler var, kötüler var. Ne herkes iyi olabilir, ne herkes kötü. Olacak elbet…
Bunu tutuyorum. Çünkü elimizde şu an.
Öncekilerden daha güzel, yeni, yepisyeni güzelliklerle dolu ve işte, herkes için adaletli bir yıl diliyorum. İyiler için de, kötüler için de.
Bunu tutuyorum. Çünkü elimizde!

***Ayşe Umut/suz :)))

Sevgili Okur merhaba,
Zaman sürekli yaşananları tekrar ettiriyor hissini yaşadığım bu son iki senenin sonrası nasıl olacak? Merak pek yok aslında ama nefes almaya devam ediyoruz. O zaman: Yorgunuz, umutsuzuz belki de.. ama yazısız kalmayalım. Yazmak bizi var ediyor.. Yazılanı okumak da var olanı düşünme fırsatı vererek umuda yorgunluğa eşlik ediyor. Sonu belki umuda çıkacak olan bir paylaşım… Umuda açılan bir sene olsun 2022.

***Serhat Emin ALACALI

Yeni yılda kendimizin farkında olduğumuz ve bu farkındalıkla kurduğumuz dostlukların daha da çiçeklendiği deneyimler yaşarız umarım. Selamımızı herkese, zamanımızı sevdiklerimize vererek çoğalalım. Bunu hak ediyoruz. Sarıldım hepinize çünkü oksitosine ihtiyacımız var.

***Sarp Uğur YILGIN

Sevgili okurlarımız, koca bir yılı daha acısıyla, tatlısıyla bitirdik. Kah güldük, kah ağladık… Virüstü, yasaklardı, enflasyondu derken bir uzaylıları görmedik 🙂 Şakası bir yana da, siz değerli okurlarımızla inanıyorum ki: inancımızı, geleceğe dair umutlarımızı kaybetmedik… İşte bu yüzden ben naçizane melankolik yazarınız olarak sağlıklı, huzurlu, aşk, umut ve sevinç dolu seneler dilerim…

***

“Etken Medya’nın Muhteşem Ekibinden Herkese Mutlu Seneler”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

Gökkuşağı Köşesi Banner
Gökkuşağı Köşesi Banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL